Do záložných batérií ide po Tesle aj Mercedes-Benz

Biznis so „zelenou energiou“ sa pravdepodobne začína stavať z hlavy na nohy. Namiesto vykupovania vyrobenej elektriny za drahé dotované ceny, na ktoré dopláca priemysel, aj domácnosti, smeruje viac k samozásobeniu. Odberatelia nezávislí od rozvodných sietí sú pravdepodobne logickou a správnou cestou. Po Tesle Motors sa k tejto myšlienke hlási ďalšia slávna automobilka.

mercedes-benz-baterie

Mercedes-Benz predstavil osobnú energetickú bunku, ktorá používa, podobne ako Tesla Powerwall, výkonné batérie na uskladnenie prebytočnej energie z domácich solárnych panelov. Umožní tak pokryť spotrebu počas noci a udržať si nezávislosť od rozvodných energetických sietí, informoval portál Engadget.

POZRITE SI: Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Nemecký produkt má menšiu kapacitu ako Tesla Powerwall, ale je modulárny. Jedna bunka záložnej batérie má kapacitu len 2,5kWh elektrickej energie, ale je možné kombinovať až osem buniek a vytvoriť tak kapacitu až 20kWh. To je dvojnásobok väčšej, 10 kWh verzie Powerwall (menšia verzia má 7 kWh). Na druhej strane Tesla umožňuje spojiť paralelne až 9 jednotiek, čím vie vytvoriť záložnú batériu s kapacitou 90 kWh.

POZRITE SI: Tesla zamieša karty na trhu batérií

Aj 20 kWh je však kapacita zaujímavá pre menšie firemné aplikácie, hoci moderné inteligentné domy majú so všetkým tým folklórom elektrospotrebičov a elektroniky tiež slušnú spotrebu elektriny.

Pokiaľ uvažujete o záložnej batérii pre fotovoltaické panely, možno bude schodným riešením skôr nejaká konfigurácia vytvorená na mieru domácim dodávateľom. Bunky od Mercedes-Benz totiž prídu na trh až v septembri (cena zatiaľ nie je známa) a produkcia Powerwall od Tesly je údajne vypredaná až do polovice roku 2016. Tento záujem je zároveň aj odpoveďou, prečo rastie záujem výrobcov o tento segment energetiky.

Zdroj: Engadget

Komentáre k článku