Do roku 2020 by mohla byť Európska únia pokrytá Wi-Fi pripojením zadarmo

ZDROJ | EU Startups

Európsky parlament minulý týždeň schválil finančnú podporu na vytváranie verejných Wi-Fi bodov zadarmo. Chýbať by nemuselo ani Slovensko.

https://youtu.be/FvaJIPg0Pxw

Jedným z cieľov Európskej únie je pokryť do roku 2020 celú Európu internetom aspoň o rýchlosti 30Mb/s. Tento zámer by mohol o kúsok bližšie k realite po minulotýždňovom hlasovaní. Europoslanci totiž odobrili návrh, ktorý má delegovať 120 miliónov eur na vybudovanie, ako aj prevádzku bezplatného internetového pripojenia.

Prerozdelenie financií však nebude záležať na Európskej únii, ale na jednotlivých štátoch. Peniaze budú distribuované v štýle „kto skôr príde, ten skôr berie“, a tak bude na každej krajine, ako sa ku výzve postaví.

Celkovo by však rozpočet mal vystačiť na vytvorenie viac ako 60 000 prístupových bodov v celej Európskej únii. Financie majú byť rozdelené tak, aby sa dosiahla zemepisná vyváženosť.

ZDROJ | Europa.eu

Program WIFI4EU bude fungovať hlavne na verejných miestach, akými sú napríklad školy, knižnice, nemocnice, ale aj vonkajšie priestory ako námestia či iné významné plochy. Ak však na týchto miestach už internet je, Európska únia dotácie neposkytne. Chce tak predísť duplikovaniu služieb.

Poskytovaný internet má byť bez reklám, rovnako nemôže prevádzkovateľ zbierať osobné údaje o používateľovi. EÚ ďalej žiada, aby bol uchádzač schopný pokryť náklady na fungovanie routerov aspoň počas prvých troch rokov.

Pozrite siGoogle Wifi – domáca sieť trochu inak, lepšie

Ako pri každom návrhu i tento má svojich podporovateľov aj oponentov. Druhej strane sa nepáči hlavne fakt, že ak už v ich obciach či mestách Wi-Fi sieť vybudovaná je, o eurofondy sa nemôžu uchádzať.

Ide o dobrú iniciatívu, ktorá však môže znova pohorieť na strane štátu. Slovensko totiž v rokoch 2013 až 2016 prišlo až o 13,14% platieb prichádzajúcich z eurofondov, čo je najviac spomedzi štátov Európskej únie.

ZdrojEuropa

Komentáre k článku