Do digitálnej peňaženky si onedlho „vložíme“ aj občiansky preukaz

ZDROJ | Envoc

Google pracuje na bezpečnom ukladaní preukazov do digitálnych ovládačov pre OS Android. V praxi by to znamenalo, že by sme v takejto digitálnej peňaženke mohli nosiť okrem peňazí aj doklady.

Na dobré sa ľahko zvyká. Po tom, čo sme si osvojili „nosenie“ digitálnej peňaženky, mnohí z nás zistili, že si akosi pričasto zabúdajú so sebou zobrať klasickú peňaženku, ktorá slúži nielen na nosenie hotovosti a platobných kariet, ale aj občianskeho preukazu, vodičáku, kartičky poistenca či ďalších dokladov.

Aký by to ale bol náš veľký brat, ak by sa o nás nepostaral? Google pracuje aj na takejto službe, ktorá by istotne nadchla väčšinu používateľov Androidu. V prípade identifikačných dokladov je nesmierne dôležitá bezpečnosť, ktorá zabráni falšovaniu preukazov a krádeži identity.

Už dnes niektoré štáty v USA podporujú digitalizáciu osobných preukazov. Úrady objavujú jej výhody a do testovania sa zapája čoraz viac štátov. Napríklad obyvatelia Louisiany si môžu stiahnuť aplikáciu LA Wallet od spoločnosti Envoc. Tá je príslušnými úradmi schválená na preukazovanie sa vodičským preukazom, ako aj na nákup alkoholu a tabakových výrobkov.

Pozrite siVyskúšali sme Google Pay, jednoduchý systém na platenie mobilom

Gemalto je ďalšia spoločnosť, ktorá v spolupráci so štátmi Colorado, Idaho, Maryland, Washington DC a Wyoming spúšťa pilotné programy pred tým, ako zavedú digitálne vodičské preukazy.

Digitálne preukazy však majú zatiaľ aj mnoho nedostatkov, používateľ napríklad nemá plnú kontrolu nad tým, kto má prístup k jeho údajom v digitalizovanej forme. Ak sa niekto dostane k jeho odomknutému telefónu, môžu byť všetky jeho dáta ohrozené. Ďalším veľkým problémom je preukázanie sa dokladmi, keď je smartfón vybitý. Práve tieto problémy má vyriešiť Google prostredníctvom API rozhrania IdentityCredential.

Vedúcou hardvérového tímu pre Android je Shawn Wilden, ktorá pracuje na tomto projekte. Vývojári z XDA developers našli v súboroch IdentityCredential a IdentityCredentialStore niekoľko odkazov na aké druhy overenia totožností Google odkazuje. IdentityCredential spomína výmenu bezpečnostných kľúčov pre normu využívanú v mobilných vodičských preukazoch (ISO18013-5). Tento protokol sa však používa aj pre iné štandardizované overenia ID.

Google má dokonca pripravený plán, aby sa údaje o ID ukázali aj vtedy, ak je mobilné zariadenie vybité. Zabezpečiť to má bezpečnostný čip s mimoriadne nízkou spotrebou.

Zatiaľ je to však hudba budúcnosti a určite táto nová služba nepríde tak skoro ako Android Q, ktorý bude predstavený tento rok. Je ale vzrušujúce vidieť, ako moderná technológia napreduje v rôznych smeroch a ako sa stáva z mobilného telefónu naozaj univerzálne zariadenie a všestranný pomocník človeka.

ZdrojXDA developers

Komentáre k článku