DJI FPV má spájať to najlepšie zo sveta filmových a športových dronov

ZDROJ | DJI

Spoločnosť DJI podľa očakávaní a mnohých únikov predstavila nový druh dronu. DJI FPV ponúkne vysokorýchlostný let s pohľadom z prvej osoby, ale aj 4K Ultra HD kameru nahrávajúcu stabilizované video pri 60 snímkach za sekundu.

Skratka FPV nie je vo svete dronov vôbec žiadnou novinkou. Takzvané first-person view flying, teda lietanie z pohľadu prvej osoby ste už určite videli v pôsobivých záznamoch z pretekov a akrobatických letov dronov. Spoločnosť DJI chce ale tento druh dronov priniesť aj do rúk tvorcov videí.

ZDROJ | DJI

Po stránke nahrávania videa ponúka DJI FPV snímač podporujúci nahrávanie v 4K Ultra HD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu a 150° zábere stabilizovaný systémom RockSteady od spoločnosti GoPro. Vo výbave mu však nechýba ani spomalené video nahrávané pri 120 snímkach za sekundu, tentokrát v rozlíšení Full HD.

Do tvorby takéhoto záznamu sa môžete s modelom FPV vydať zrýchlením z nuly na 100 km/h za 2 sekundy. Maximálna rýchlosť letu je obmedzená na 140 km/h a vo vzduchu sa tento model na jedno nabitie udrží zhruba 20 minút.

Pozrite siVolvo C40 Recharge – „nový“ elektromobil zo Švédska neponúkne nič nové

Základom výbavy nového modelu je teda nový headset zobrazujúci živý prenos z kamery v rozlíšení 810p pri 120 snímkach za sekundu. Pri prenose obrazu sľubuje DJI nízku odozvu na úrovni 40 milisekúnd a to dokonca až do vzdualenosti 10 kilometrov. Tento štandardný zobrazovací režim so 142° záberom je pri nahrávaní pomalších záberov zvýšiť na 150° pri 50 fps.

ZDROJ | DJI

DJI počíta s tým, že väčšina ľudí nebude mať s pilotovaním takéhoto drona skúsenosti. Pre úplných začiatočníkov preto v aplikácii DJI Virtual Flight pripravil cvičenia a návody, na ktoré následne pri ostrom lete nadväzuje niekoľko rôznych letových režimov odzrkadľujúcich skúsenosti pilota.

V „normálnom“ režime operuje FPV ako klasický dron. Pri lete sa spolieha na GPS a vizuálny lokalizačný systém, vďaka čomu sa dokáže autonómne vrátiť domov a zároveň vyhýbať prekážkam, v okolí ktorých dron automaticky spomalí.

Skúsenejší piloti sa môžu prepnúť do manuálneho režimu, ktorý všetky pomocné a ochranné funkcie vypne. Režim Sport má tieto režimy kombinovať a na jednej strane pilotovi ponúkať slobodu, zatiaľ čo na tej druhej udržiavať dron stále v bezpečí. Pilot bude mať v každom z týchto režimov neustále k dispozícii záchrannú brzdu, vznášanie, návrat domov a asistenciu pri vzlete a pristátí.

Pozrite siPersyho poháňa procesor z 90. rokov, aký využíval aj legendárny iMac G3

Zjednodušiť pilotovanie by mohol aj nový jednoručný ovládač, ktorý vymieňa analógové páčky za pohybové senzory. V praxi sa s ním má DJI FPV ovládať podobne, ako pohybové hry pre hernú konzolu Nintendo Wii.

ZDROJ | DJI

DJI FPV mieri do predaja s cenou 1 299 dolárov. Súčasťou balenia za túto cenu je samotný dron, headset V2 FPV, diaľkový ovládač, nabíjačka, nevyhnutná kabeláž, dvojica náhradných vrtuli a náhradný priehľadný kryt. Pohybový ovládač bude v predaji samostatne za cenu 199 dolárov.

ZdrojDJI

Komentáre k článku