DextrES – rukavice, ktoré vám umožnia fyzicky cítiť virtuálnu realitu

ZDROJ | EPFL

Rukavice, pomocou ktorých sa budete môcť dotknúť virtuálnych objektov? Nie, to nie je sci-fi, ale realita. Rukavice DextrES od vedcov z EPFL a ETH Zurich vám dokážu sprostredkovať ešte lepší zážitok z virtuálnej reality.

ZDROJ | EPFL

Problémom virtuálnej reality nie je iba nízka kvalita obrazu, ale aj nerealistický pocit vo virtuálnom svete. To chcú zmeniť vedci z centra EPFL a z ETH Zurich s rukavicami s haptickou odozvou DextrES.

https://www.youtube.com/watch?v=ha2gtpXKboI

Pozrite siTap Strap uľahčí písanie vo virtuálnej realite

Výhodou rukavíc je ľahké telo, ktoré by ste počas nosenia nemali cítiť. Vyrobené sú z nylonu a na pohon im stačí malé množstvo energie, keďže nevytvárajú pohyb, iba ho blokujú. Do budúcna sa tak očakáva iba malá batéria, ktorá by rukavice poháňala. Momentálne je rukavica pripojená cez kábel.

Samotná technológia dotyku funguje tak, že na každom prste rukavíc sa nachádza tenký prúžok ohybného železa. Pokiaľ sa dotknete nejakého objektu vo virtuálnej realite, systém aktivuje elektrickú energiu, ktorá spojí železné prúžky k sebe a nebudete môcť nimi pohnúť.

To znamená, že sa umelo vytvorí pocit, že niečo držíte v ruke. Rukavice dokážu simulovať 40 N na každý prst, čo je v prepočte približne 4 kilogramy sily.

Pomocou takýchto rukavíc by sa dali vytvárať nielen hry, ale aj realistické simulácie, napríklad pre lekárov, prípadne by sa dali využiť na liečbu ochorení spojených s koordináciou pohybu.

ZDROJ | EPFL

Pozrite siHoloSuit – oblek na virtuálnu realitu s haptickou odozvou

Ďalší krok vedcov bude implementácia technológie na ďalšie časti tela a vytvorenie ďalších periférií, ktoré sa budú dať využiť aj vo videohernom priemysle.

Okrem virtuálnej reality nájde rukavica DextrES uplatnenie aj v rozšírenej realite AR. Kedy sa podobné zariadenia, na ktorých pracujú aj iné firmy dostane na trh, je zatiaľ otázne, no už teraz vieme, že virtuálna realita nepovedala posledné slovo.

ZdrojEPFL

Komentáre k článku