Deutsche Telekom s partnermi spúšťa Európsku sieť pre internet v lietadlách

Nastal čas pre revolúciu v oblakoch? European Aviation Network (EAN), prvá integrovaná sieť pre Európu kombinujúca pozemné LTE a satelitné pripojenie v pásme S, je pripravená na štart komerčnej prevádzky.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Deutsche Telekom (DT) a Inmarsat so svojim technologickým partnerom, spoločnosťou Nokia, dokončili posledné testy satelitu Inmarsat, uvedeného do prevádzky v septembri 2017. Medzi prvých zákazníkov novej služby bude patriť letecká spoločnosť British Airways.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Pozrite siSatelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

ZDROJ | Deutsche Telekom

Pozemnú sieť EAN tvorí zhruba 300 vysielačov inštalovaných v 28 členských štátoch Európskej únie, vo Švajčiarsku a Nórsku. Slovak Telekom sa na vytvorení siete podieľal sprevádzkovaním troch vysielačov potrebných na pokrytie územia Slovenskej republiky.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Nová sieť má poskytnúť bezproblémové prepojenie nad zemou aj vodou a ponúkne cestujúcim vysoké prenosové rýchlosti, ktoré majú byť viac ako 75 Mbit/s. Skúšobné lety potvrdili, že sieť v praxi poskytuje veľmi nízku latenciu, menej ako 100 ms.

Pozrite siEricsson a Magyar Telekom predviedli prvý test 5G v Maďarsku

A to napriek tomu, že nová sieť musí spĺňať technické predpoklady, ktoré sú úplne odlišné od „obyčajných“ sietí LTE. Musí totiž dokázať pracovať aj pri rýchlostiach 1 200 km/h a vo výškach 10 kilometrov nad zemou. Vďaka tomu budú môcť cestujúci v lietadlách využívať internet bežným spôsobom, ako na zemi.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Zariadenie  pre lietadlá, potrebné pre komunikáciu v sieti EAN, je pritom malé a ľahké. Aj vďaka tomu je možné ho nainštalovať do lietadiel rýchlo a ľahko, zvyčajne počas nočných prestávok pre jednotlivé lietadlá.

Pozrite siTelekom spúšťa vlastnú sieť pre internet vecí v pásme LTE

Letecké spoločnosti budú môcť internet v lietadlách cez EAN komerčne ponúkať svojim cestujúcim od prvej polovice tohto roka. Ako prvý sa túto novú službu chystá zaradiť do ponuky skupina International Airlines Group, ktorá už začala s inštaláciou potrebných zariadení vo svojich lietadlách. Túto skupinu tvoria napríklad letecké spoločnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling.

ZdrojDeutsche Telekom

Komentáre k článku