Deutsche Telekom chce plán na certifikáciu produktov Huawei pre siete 5G

ZDROJ | Daily Excelsior

Hoci existujú podozrenia z inštalácie „zadných dvierok“ umožňujúcich špehovať, alebo obmedziť používateľov zariadení čínskej značky Huawei (a rovnako aj ZTE), s dôkazmi je to už horšie.

Viacerí odborníci hovoria o obchodnej vojne proti čínskym výrobcom, ktorým sa v posledných rokoch dobre darí. Iní zas varujú, že bezpečnostné riziká sú reálne, lebo čínska vláda si spoluprácu výrobcov môže vynútiť.

Pozrite siZlé správy pre telekomunikačných gigantov Huawei a ZTE

Faktom však je, že špehovaniu používateľov smartfónov sa venujú, aj tajné služby západných krajín, vrátane americkej NSA. A deje sa tak s posvätením vlád, respektíve justičných orgánov. Svedčia o tom informácie z prostredia tajných služieb zverejnené napríklad whistleblowerom Edwardom Snowdenom, momentálne žijúcim v ruskom exile.

Výhrady, ktoré majú západné krajiny voči možnej vynútenej spolupráci čínskych firiem – na prvom mieste je pranierovaný Huawei, ktorý však takúto spoluprácu popiera, platia aj na firmy zo sektoru IT na Západe.

Z prostredia USA sú známe prípady, keď si špeciálny súd United States Foreign Intelligence Surveillance Court vynútil poskytnutie dát telekomunikačného operátora Verizon o jeho zákazníkoch, alebo odpočúvanie lídrov spriatelených krajín v EÚ.

ZDROJ | REUTERS / Thomas Peter

Na základe tajného národného bezpečnostného programu elektronického sledovania PRISM (oficiálne označenie US-984XN), ktorý je schválený  Kongresom USA, a používa ho Národná bezpečnostná agentúra (NSA), musia spolupracovať a poskytovať údaje aj spoločnosti ako Microsoft (vlastniaca komunikačnú platformu Skype), Google, alebo Apple.

Zbaviť sa lídra?

Napriek tomu, že Huawei čelí rôznym obvineniam a kampaň proti nemu sa v mnohých krajinách, vrátane EU, stupňuje, faktom je, že ide o jedného z technologických lídrov. Čínska jednotka disponuje vlastným výskumom a vývojom v oblasti smartfónov, aj telekomunikačnej infraštruktúry, vrátane sietí 5G.

Pozrite siHuawei má na krku až 23 žalôb, USA žiadajú vydanie predstaviteľky z Kanady

A práve segment sietí 5G, ktorého kolotoč sa práve začína roztáčať, je kameňom úrazu. Huawei má totiž ako jeden z mála výrobcov k dispozícii celé portfólio komponentov, potrebných na výstavbu sietí novej generácie. Mal by tak šancu ovládnuť veľkú časť trhu s novými technológiami.

ZDROJ | Huawei

To sa určite nepáči konkurencii, ale ani politikom, poukazujúcim na možné ohrozenie národnej bezpečnosti. Niektorí operátori, aj celé štáty už vyslovili názor, že Huawei je potrebné vyradiť z výberu dodávateľov na technológie sietí 5G.

Nejde však o všeobecnú zhodu. Deutsche Telekom, ktorý je aj materskou firmou slovenského Telekomu, navrhol rad opatrení na zabezpečenie, aby budúce siete 5G neboli ohrozené. Stalo sa tak v čase, keď vrcholí diskusia o tom, či vylúčiť čínske firmy z nemeckého telekomunikačného trhu z dôvodov národnej bezpečnosti.

Operátori to vidia inak, ako politici

Huawei s ročným obratom presahujúcim 100 miliárd dolárov, popiera, že takéto bezpečnostné riziká existujú. Operátor Deutsche Telekom a jeho konkurenti Vodafone a Telefonica Deutschland už dnes (v sieťach 3G a 4G) využívajú množstvo zariadení od spoločnosti Huawei a tiež odmietajú kybernetické nároky ako bezpredmetné.

Pozrite siHuawei nasadí v špičkových smartfónoch grafénové chladiče

Deutsche Telekom vo vyhlásení uviedol, že berie celosvetovú diskusiu o bezpečnosti sieťových zariadení od čínskych výrobcov veľmi vážne a navrhuje, aby všetky kritické infraštruktúry boli pred nasadením certifikované nezávislým laboratóriom pod štátnym dohľadom.

https://www.youtube.com/watch?v=ADB8XuALPAI

Vyzval tiež výrobcov sieťových zariadení, aby predložili zdrojový kód svojich produktov dôveryhodnej tretej strane. Za určitých okolností by potom operátor mohol získať prístup k riešeniu akýchkoľvek bezpečnostných zraniteľností.

Huawei už vlani otvoril v Bonne vlastné laboratórium informačnej bezpečnosti, aby umožnil dôkladnejšie preskúmanie jeho produktov. Firma víta návrhy telekomunikačných spoločností a uviedla, že už v značnej miere spolupracuje s nemeckým kybernetickým dozorom BSI.

ZDROJ | Huawei

Zakladateľ a generálny riaditeľ Huawei Ren Zhengfei popiera, že by firma niekedy špehovala pre orgány čínskej vlády a firma tvrdí, že čínske zákony takúto povinnosť ani nevyžadujú. Západní politici tvrdia opak. Každopádne, v autokratických režimoch sa zákony často vykladajú podľa potreby.

Bezpečnosť, paranoja, alebo obchodná vojna?

Ako sa hovorí v jednom vtipe – „Ak si paranoik, neznamená to, že ťa nedostanú“.

Bývalý šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Gerhard Schindler podľa portálu Venture Beat pre televíziu ARD uviedol, že v čase vojny by mohol čínsky dodávateľ aktivovať takzvaný „zabijácky prepínač“, schopný vypnúť kritickú sieťovú infraštruktúru.

ZDROJ | Huawei

Ako na existenciu takéhoto „prepínača“ Gerhard Schindler prišiel, nie je jasné. V profile na Wikipedii sa však uvádza, že BND pod jeho vedením odovzdávala do Spojených štátov údaje o mobilných telefónoch, ktoré boli použité v americkom programe cieľového zabíjania (targeted killing).

Pozrite siTelekom na Slovensku vyskúšal technológiu pre 5G siete

Ak by boli jeho tvrdenia pravdivé, išlo by o „vyšší level“, ako je tajné zbieranie údajov z mobilných sietí. Bez ohľadu na to sú nemeckí politici, vrátane kancelárky Angely Merkelovej naklonení myšlienke vylúčiť čínskych dodávateľov z procesu budovania sietí 5G. Kvôli národnej bezpečnosti.

Telekomunikační operátori však majú opačný názor, takže konečný verdikt sa pravdepodobne dozvieme až v priebehu nasledujúcich týždňov, až mesiacov.

ZdrojVB

Komentáre k článku