Denon AVR-X2600H DAB  – favorit pre domáce kino

Na letné mesiace nachystal japonský Hi-Fi špecialista Denon uvedenie niekoľkých modelov AV prijímačov rady X-Series a S-Series.

Nová línia X-Series bude korunovaná až v auguste uvedením vlajkovej lode AVR-X3600H, ktorej detaily zatiaľ výrobca neodhalil. Z trojice „odtajnených“ modelov  AVR-X1600H, AVR-X2600H a AVR-X2600H DAB však určite stoja za pozornosť hlavne posledné dva.

Digitálny tuner ako bonus

Obidva modely X2600H sú prakticky identické, s jediným rozdielom. AVR-X2600H DAB dostal do vienka navyše tuner pre digitálne rozhlasové vysielanie DAB+ (Digital Audio Broadcasting). Na Slovensku to možno nie je zatiaľ horúcou témou, ale prvé DAB vysielače už fungujú aj u nás. Okrem toho, tak ako nastala “analógová tma” po vypnutí analógového terestriálneho vysielania televízie, môže nastať aj “analógové ticho”, keď skončí vysielanie rozhlasu s analógovou frekvenčnou moduláciou (FM).

V niektorých európskych krajinách už DAB vysielanie nahradilo, alebo postupne nahrádza analógové rádio a vďaka kvalitatívnym rozdielom si rýchlo získalo priaznivcov. Výhodou je nielen odstránenie šumu a prenos zvuku v CD kvalite, ale DAB umožňuje počúvať viac rozhlasových staníc a získať ďalšie doplnkové informácie. Bonus v podobe DAB tunera určite stojí za cenový rozdiel 50 €, ktorým sa odporúčaná cena  AVR-X2600H DAB (749 € ) líši od AVR-X2600H.

ZDROJ | Wikipedia

Ak ale zatiaľ nemáte pokrytie DAB rozhlasového vysielania vo vašej lokalite, stres nie je namieste. Tento AVR je dokonale vybavený pre streamovanie hudby z populárnych služieb Spotify, TuneIn, Deezer, Tidal a ďalšich, ako aj internetových rádií. Zvláda to aj bezdrôtovo cez Wi-Fi a nadstavbové technológie  AirPlay 2 a HEOS pre multiroomové ozvučenie prostredníctvom kompatibilných zariadení. Nechýba ani Bluetooth pre spárovanie s mobilnými zariadeniami.

Na zadnom paneli nájdeme konektor na pripojenie externej antény pre FM/DAB tuner a paradoxne aj pre AM tuner, pričom vysielanie s touto moduláciou už u nás dávno nenájdete. Nechýba ani dvojica konektorov pre antény Wi-Fi a Bluetooth, pretože bezdrôtová konektivita je pre streaming kľúčová. AVR však disponuje aj Ethernet konektorom pre sieťové pripojenie.

Bohatá konektivita, aj virtualizácia výšok

Nové modely vďaka dostupnej cene Denon považuje aj za príležitosť na náhradu vášho starého domáceho kina za modernú alternatívu. Čo teda AVR-X2600H DAB ponúka ďalej? Predovšetkým je to diskrétny 7-kanálový zosilňovač s výkonom slušných 150 W/kanál, pričom je možné pripojiť na výstupy predzosilňovača aj dva aktívne subwoofery pre lepšiu disperziu basov. Pri konfigurácii priestorového zvuku 7.2 však možnosti nekončia.

Pozrite siDenon prináša Dolby Atmos – novú dimenziu pre domáce kino

AV prijímač disponuje technológiami  Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization, DTS: X a DTS Virtual: X. Vďaka tomu dokáže virtuálne simulovať aj výškové kanály 3D zvuku a vytvoriť dokonalý priestorový vnem aj bez stropných, alebo odrazových reproduktorov.

ZDROJ | Dolby

Dolby Atmos Height Virtualization poskytuje 3D zvuk bez výškových kanálov a vytvára virtuálne efekty výšky v konfiguráciách reproduktorov 7.2, 5.2 alebo 2.2.

Takéto možnosti váš niekoľkoročný AV prijímač určite neponúka, rovnako ako hlasové ovládanie pomocou najrozšírenejších hlasových asistentov  Amazon Alexa, Google Assistant a Apple Siri. S Amazon Alexa môžete hlasom ovládať napríklad hlasitosť, preskakovať skladby, prepínať vstupy a ďalšie . Možnosti sa pri rôznych hlasových asistentoch mierne odlišujú.

ZDROJ | Denon

AVR-X2600H DAB disponuje masívnou konektivitou, ktorá garantuje pripojenie všetkých zdrojov, aké by vás mohli napadnúť – od klasického gramofónu, po digitálne streamy s Hi-res audiom. S výkonnými 32-bitovými D/A prevodníkmi AKM AK4458 umožní audio dekódovanie s vysokým rozlíšením pre bezstratové súbory ALAC, FLAC a WAV so vzorkovaním až 24-bit / 196-kHz. Takisto zvláda DSD súbory 2.8 / 5.6-MHz (DSD je audio kódovací formát SACD) z pamäťových zariadení cez port USB na prednom paneli, alebo zo sieťových zdrojov.

Oceňované predošlé modely AVR X-Series uvádza nasledujúce video.

https://www.youtube.com/watch?v=iQPQBo4fHio

Pre káblové zdroje je k dispozícii 8 HDMI vstupov s plnou podporou HDCP 2.3 a 4K Ultra HD, z toho jeden na prednom paneli, a 2 HDMI výstupy pre dva displeje (napr. TV, alebo projektor v obývačke a ďalšie zariadenie v 2. zóne).

Pozrite siDenon HEOS AVR – revolučný AV prijímač aj pre náročných

Vďaka technológii eARC (Enhanced Audio Return Channel) prístroj podporuje najnovšie 3D audio formáty, ako Dolby Atmos a DTS: X z audio signálu televízora cez jediný HDMI kábel. Najlepší dostupný obraz dosahuje vďaka 4K Ultra HD / 60 Hz rozlíšeniu a video technológiám ako Dolby Vision,  HDR10 a HLG.

ZDROJ | Denon

AVR-X2600H DAB je pripravený aj pre budúce štandardy TV vysielania a videa a s podporou Auto Low Latency-Mode (ALLM) poteší aj hráčov počítačových hier. Výkonný digitálny signálny procesor s taktom 300 MHz so štyrmi jadrami okrem Hi-res audia zabezpečuje aj prevzorkovanie videa s nižším rozlíšením na 4K.

Okrem HDMI a USB sú k dispozícii aj štyri analógové vstupy (plus piaty pre gramofón) a po dva digitálne optické a koaxilálne vstupy na zadnom paneli.

Viac zdrojov, viac miestností

S Denonom AVR-X2600H DAB môžete užívať 7.2-kanálový priestorový zvuk v jednej miestnosti a samostatný zdroj, alebo stream počúvať v inej miestnosti v zóne 2. Reproduktory (stereo) v zóne 2 môžu budiť priamo vnútorné zosilňovače AVR, alebo je možné použiť výstupy predzosilňovača pre zónu 2.

Denon HEOS FamilyZDROJ | Denon

Samostatnou kapitolou je možnosť bezdrôtového multiroom prepojenie prostredníctvom technológie HEOS. Takto je možné k prijímaču pripojiť viacero HEOS reproduktorov v iných miestnostiach domu a ovládať ich cez aplikáciu v smartfóne.

Keďže dokonalý posluch závisí aj od správneho nastavenia parametrov systému, pri AVR-X2600H DAB Denon nezabudol ani na akustický systém merania zvuku Audyssey MultEQ XT. Táto technológia pomocou dodaného meracieho mikrofónu presne analyzuje výstup každého reproduktora a optimalizuje nastavenia pre každý kanál.

Pozrite siDenon HEOS – japonský pohľad na bezdrôtový streaming

Za poplatok je možné navyše získať ďalšiu aplikáciu Audyssey MultEQ Editor, ktorá otvára pre pokročilých audiofilov možnosť nazrieť „pod kapotu“ ekvalizácie miestnosti a pracovať s ďalšími nastaveniami pre prispôsobenie audio prostredia.

Novinky X-Series – Denon AVR-X2600H a AVR-X2600H DAB prídu na trh v júni, resp. v júli, takže už v lete môžete pripraviť update a premenu svojho domáceho kina na hudobné centrum celej domácnosti.

ZdrojBIS audio

Komentáre k článku