Definitívne zrušenie roamingu v Európe je opäť bližšie k realite

ZDROJ | ilustzrušenie roamingu

Členské štáty definitívne potvrdili zrušenie roamingu v rámci EÚ a začali diskutovať o stanovení maximálnej ceny za 1 MB mobilných dát. Po úspešnej dohode už nebudete musieť rozmýšľať nad kúpou SIM karty v zahraničí a komplikovať si tak život.

Už začiatkom septembra sme vás informovali o plánovanom zrušení roamingu v Európskej únii, ale bez známych podmienok pre používateľov mobilných dát.

V novom návrhu (drafte) sa už ale objavujú zásadné FUP (Fair User Policy), ktoré budú ochraňovať hlavne operátorov. Stále ale nie je jasné, ako sa operátori zachovajú po vystúpení Veľkej Británie z EÚ práve v roku 2017 a či sa aj napriek tomu budú na tamojší trh vzťahovať zvýhodnené ceny pre EÚ.

Pozrite siV júni 2017 skončí európsky roaming! Aj ten má ale svoje obmedzenia

lifestyle_14_note7
ZDROJ | Samsung

Zástupcovia ministerstiev sa v pondelok dohodli na tom, že ľudia, ktorí aktívne používajú kredit, ho budú mať k dispozícii aj mimo domovských hraníc.

Tí, čo preferujú paušály, budú mať k dispozícii dáta v polovičnom množstve podľa stanovenej zmluvy. Závisí to však ešte od konečnej sumy za 1 MB, ktorá by mala predstavovať zaujímavých 85 centov. V minulosti sa diskutovalo o cene 1,05 eura za megabajt.

Musíme sa však pripraviť aj na obmedzenia. Za zmienku stojí nemožnosť používania cudzej SIM karty na Slovensku dlhšie ako osemnásť mesiacov.

Po prekročení tohto limitu môže operátor opäť začať účtovať roamignové poplatky. Po preukázaní trvalého pobytu v konkrétnej krajine alebo stálych väzieb sa nemusí zákazník obávať navyšovania ceny.

Pozrite siLacnejší roaming v Európe, dovolenka ale bude drahšia

Dohoda približuje všetkých používateľov mobilných služieb ku koncu roamingu, ktorý bol schválený už v apríli roku 2014. Aktuálne informácie zdôrazňujú jún 2017 ako definitívny koniec obmedzení pre volania zo zahraničia.

ZdrojReuters

Komentáre k článku