Debatér IBM s umelou inteligenciou ukázal obdivuhodný „dar reči“

Tento výskum umelej inteligencie priniesol podstatne vyššiu úroveň strojového prejavu, než aký sme zvykli hodnotiť známym Turingovým testom. Systém umelej inteligencie (UI) má za sebou živú verejnú diskusiu s ľuďmi na podujatí, ktoré zorganizovala IBM na svojom pracovisku IBM Watson West v San Franciscu.

Majstrovský diskutér a systém umelej inteligencie IBM Project Debater v ňom konštruovali argumenty pre a proti vyhláseniu: „Mali by sme dotovať vesmírny prieskum ?“ Obidve strany pritom dostali štyri minúty času na úvodné vyhlásenie, štvorminútovú oponentúru a dvojminútové zhrnutie.

Lepší, ako človek

Project Debater uviedol úvodný argument, ktorý podporil faktami, vrátane bodov, že prieskum vesmíru je prínosom pre ľudský druh, pretože môže napomôcť vedeckým objavom a inšpiruje mladých ľudí, aby premýšľali nad sebou.

Pozrite siIBM Watson Assistant – hlavný konkurent pre Amazon Alexa?

Jeho súperom v debate bola Noa Ovadia, izraelská debatná šampiónka z roku 2016, ktorá oponovala tým, že existujú lepšie možnosti, ako minúť štátne dotácie v rámci vedeckých výskumov na Zemi. Po vypočutí tohto argumentu reagoval Project Debater preslovom, ktorý podporil názor, že potenciálne technologické a ekonomické prínosy z vesmírneho výskumu prevažujú hodnotu vládnych výdavkov.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=UeF_N1r91RQ

Po záverečných zhrnutiach oboch diskutérov sa ukázalo, že väčšina publika vyššie hodnotila umelú inteligenciu, mysliac si, že  Project Debater obohatil svoje vedomosti viac ako jeho ľudský partner.

Ide pritom o komplikovaný systém, ktorý svojou náročnosťou ďaleko prevyšuje expertné systémy založené na encyklopedických vedomostiach, uložených v rozsiahlych knižniciach a databázach.

Debatný šampión musí vedieť pružne reagovať na argumenty súpera objavujúce sa až počas diskusie, a svoje reakcie musí dokázať formulovať tak, aby podporili jeho pôvodný zámer.

Umelá inteligencia na hrad?

Budovanie systému predstavovalo zložitý problém. Tím výskumníkov IBM pod vedením laboratória IBM v izraelskej Haife, priniesol pre Project Debater tri podstatné funkcie, z ktorých každá je v oblasti UI prelomová.

Prvou je písanie a prednes reči založené na dátách, druhou počúvanie s porozumením, ktoré dokáže identifikovať kľúčové tvrdenia skryté v dlhom súvislom hovorenom prejave. Treťou je modelovanie ľudských dilem v unikátnom grafe poznatkov, ktoré umožňuje formulovať zásadné argumenty.

ZDROJ | IBM

Keď budú takéto systémy umelej inteligencie komerčne dostupné – a nepotrvá to dlho – mohli by sa uplatniť aj v rôznych formách telemarketingu. Tu práca s námietkami oslovených klientov ľahko privedie živých pracovníkov na pokraj (a často aj za hranicu) duševného kolapsu.

Inou „aplikáciou“ by mohol byť vstup do politiky, kde by takýto debatér síce nemohol kandidovať za prezidenta („… kto ešte nekandiduje za toho slovenského, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu“, povedané slovami Lasicu a Satinského), alebo do parlamentu. Ale čo ak by nejakým trikom „daboval“ politika v televíznej, alebo rozhlasovej debate? Mohlo by to minimálne zvýšiť kultúru prejavu niektorých aktérov.

Ale vráťme sa z fiktívnej reality späť do prúdu aktuálneho diania.

Technológia dostupná čoskoro

V druhej experimentálnej debate sa Project Debater popasoval s ďalším izraelským odborníkom, Danom Zafrirom v polemike, ktorá zahŕňala protichodné argumenty na vyhlásenie: „Mali by sme zvýšiť využívanie telemedicíny.“

Pozrite siIBM učí umelú inteligenciu chovať sa ako mozog

Vedci pre demonštráciu možností systému schválne vybrali témy, na ktoré Project Debater nebol nikdy vyškolený, či naprogramovaný.

ZDROJ | IBM

Project Debater je významným krokom pri dosahovaní jednej z dôležitých mét umelej inteligencie – osvojenie si jazyka, uvádza sa v stanovisku IBM. Ide zároveň o ďalší kúsok z reťazca významných inovácií IBM v oblasti vývoja UI. Spomeňme napríklad systém Deep Blue, ktorý v roku 1997 porazil šachového veľmajstra Garryho Kasparova a IBM Watson, ktorý v roku 2011 porazil špičkových šampiónov v kvíze Jeopardy!.

Pozrite siIBM zapojí umelú inteligenciu do boja proti chudobe, hladu a negramotnosti

Táto technológia sa rozšíri o možnosti IBM Watson, ktorý dnes začínajú používať viaceré firmy na spracovanie masívnych súborov interných dát. Systém už používa aplikáciu na prevod reči na text Watson Speech to Text API. Základné technológie Project Debater budú v budúcnosti komerčne dostupné aj v riešeniach IBM Cloud a IBM Watson. Umelá inteligencia sa každopádne čoraz viac včleňuje do nášho života. Tešíte sa, či skôr obávate?

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku