Dáta viac ako štvrťmiliardy používateľov Facebooku unikli na internet

Pod koniec roka 2019 sa objavil ďalší masívny únik používateľských dát sociálnej siete Facebook. Ide o dáta 267 miliónov používateľov.

Uniknutá databáza obsahuje údaje o ID, telefónom čísle a tiež mená používateľov. Používateľské údaje sa objavili na internete, kde k nim mal prístup ktokoľvek bez akejkoľvek autentifikácie.

ZDROJ | CNET.com

Pozrite siFacebook možno svoje platformy nezjednotí, čelí protimonopolnému vyšetrovaniu

Pri menách či ID by problém nemal nastať, no v prípade, že ide o telefónne čísla, je možnosť zneužitia zo strany podvodných kampaní a SMS spamu.

Dáta sa taktiež mali objaviť na hackerskom fóre voľne dostupné na stiahnutie. Kým bola databáza odstránená, ubehlo viac ako dva týždne.

Väčšina z ukradnutých dát patrila používateľom z USA. Otázkou ostáva, ako sa podarilo tieto dáta ukradnúť. Bezpečnostný analytik Bob Diachenko sa pre portál Comparitech vyjadril, že dáta mohli byť ukradnuté napríklad cez bezpečnostnú chybu vo Facebook API – rozhranie pre programovanie aplikácií.

Facebook za posledné dva roky čelí viacerým hackerským útokom a tento únik dát nie je prvým. V septemberi sme informovali o 400 miliónoch odcudzených telefónnych čísel z Facebooku a v minulom roku došlo taktiež k viacerým únikom.

ZDROJ | Facebook

Pozrite si50 miliónov účtov v ohrození – Facebook čelí masívnemu úniku dát

Problémom tiež je, že množstvo používateľov má údaje o sebe vrátane telefónneho čísla uverejnené na Facebooku pre všetkých.

V prípade, že sa chcete chrániť pred zneužitím, je dobré si na Facebooku, ale aj na každej inej sociálnej sieti zvoliť v nastaveniach zobrazovanie údajov o sebe iba kamarátom, ktorých máte pridaných v zozname priateľov. Taktiež je potrebné byť opatrný v tom, čo na sociálne siete uverejňujete. Častou praxou zo zahraničia je tiež hacknutie používateľských účtov, z ktorých potom hackeri píšu všetkým kamarátom v zozname a pýtajú peniaze.

ZdrojComparitech

Komentáre k článku