DAO – decentralizovaná budúcnosť firiem a start-upov

Blockchain nie je len technológiou na zabezpečenie transakcií, ale tiež nástroj na fungovanie firiem. Svedčí o tom pojem DAO, ktorý sa skloňuje v spojení s decentralizovanými firmami.

ZDROJ | Futuristech

DAO, čiže decentralized autonomous organizations, alebo po slovensky, decentralizované autonómne organizácie, sú firmy, ktoré sa dokážu riadiť sami vďaka technológii blockchain. To znamená, že v takýchto firmách nie je potrebný žiaden výkonný riaditeľ alebo šéf.

Dnešný trh už ponúka niekoľko rozvíjajúcich sa firiem, ktoré fungujú na princípe DAO vrátane tímov ľudí a vlastného vývoja. Čo však prinesie nový model riadenia firiem?

ZDROJ | IBM

Pozrite siUnchained Conference – ako sme sa v Hong Kongu stretli s blockchain elitou

Ak sa napríklad pozrieme na centralizované organizácie, je náročné synchronizovať veľké skupiny ľudí, aby pracovali na spoločnom cieli.

Je potrebná vysoká miera motivácie, koordinácie a samozrejme zapojenia všetkých členov. DAO dokáže tieto výdavky zredukovať pomocou softvérového plánovania. Tým sa znížia chyby a nedostatky ľudského riadenia a zároveň sa znížia náklady.

Veľké spoločnosti míňajú každoročne milióny dolárov na plánovanie spotreby zdrojov, takže aj táto položka by sa dala ušetriť. Nebolo by tiež potrebné platiť účtovníkom a právnikom, ktorí sú do procesu plánovania a kontroly zapojení.

ZDROJ | Bitcoin Online

Pozrite siSirin Labs Finney – prvý smartfón s integrovaným systémom blockchain

Príkladom môžu byť aj začínajúce start-upy, kde je potrebný minimálne týždeň na právne dokumenty, založenie firmy v zahraničí alebo doma, začatie crowdfundingu a iných zdrojov.

Keď by sme sa mali pozrieť na konkrétne príklady takýchto firiem, môžeme spomenúť Aragon, Colony a District0x, ktoré fungujú na open-source blockchain technológii.

Aragon napríklad chce vytvoriť platformu, na ktorej si budú môcť potenciálni podnikatelia vytvoriť bez problémov vlastnú firmu pomocou špeciálnych tokenov, ktoré sú v podstate kryptomenou.

ZDROJ | district0x.io

Pozrite siSlováci spúšťajú unikátnu blockchain platformu DECENT pre zdieľanie dát

Firma Colony napríklad využíva blockchain na meranie a hodnotenie aktivity pracovníkov a za vyššiu účasť dostávate tiež tokeny, to znamená, že ste motivovaní dosahovať vyššie výkony.

Uvidíme, ako sa budú DAO firmy ďalej vyvíjať, no tak ako zmenil internet v 90. rokoch biznis vo svete, tak môžeme pozorovať, že blockchain je podobnou revolúciou, ktorá bude v najbližších rokov len rásť.

ZdrojVentureBeat

Komentáre k článku