Dánsko bude mať ako prvé na svete dva energetické ostrovy

Dánsko nepatrí medzi nováčikov v ekologickom spôsobe výroby elektrickej energie. Tento týždeň informovalo o svojom rozširovaní klimatického plánu vybudovaním veterných turbín v Baltskom a v Severnom mori.

Veterné elektrárne sa majú vybudovať na dvoch ostrovoch, jeden z nich je umelá štruktúra v Severnom mori, druhý existujúci ostrov Bornholm v Baltskom mori. Veterné turbíny majú do roku 2030 dodávať 4 GW obnoviteľnej elektrickej energie, čo je dvakrát viac, ako sa v súčasnosti získava na pobrežiach okolo Dánska.

Pozrite siPerovskitové články vyrobia elektrinu aj v kancelárii

V prípade, že pôjde všetko podľa plánu, neskôr by mali dodávať až 12 GW, časť výkonu by sa mala využívať na výrobu vodíka. Celý investičný projekt by mal vyjsť na 37 miliárd €, čo je ambiciózny projekt pre pomerne malý štát, akým Dánsko je. Na druhej strane, táto krajina patrí medzi priekopníkov výstavby veterných turbín na pobreží. Plán sľubuje zníženie skleníkových plynov až o 2 milióny ton.

Dánska vláda predstavila v stredu nový klimatický projekt, jeho cieľom je v priebehu desiatich rokov znížiť emisie až o 70 %. Plán pozostáva zo šiestich bodov. Okrem energetických ostrovov s veterným pobrežím bude vláda robustne investovať do ekologických technológií, zvyšovať energetickú efektívnosť, zabezpečovať ekologickým projektom zvýšenú podporu, transformuje priemysel a vybuduje samostatný sektor ekologického odpadu.

V roku 1991 sa v Dánsku postavil prvé pobrežné veterné elektrárne na svete.

Vláda zdôrazňuje, že ich nový ekologický plán bude prínosom nielen pre životné prostredie, ale aj zabezpečí nové pracovné príležitosti.

Sme hrdí na to, že môžeme predstaviť zmeny, ktoré budú mať výrazný vplyv na Dánsko. Nie len teraz a tu, alebo v roku 2030, ale ďaleko do budúcnosti.

Nicolai Wammen, minister financií

Ambiciózny projekt (ešte ho nechválil dánsky parlament) bude financovaný prostredníctvom verejných a súkromných zdrojov, predpokladá sa, že väčšinu poskytnú súkromní investori.

Pozrite siČína má v súčasnosti viac znečistené ovzdušie ako pred koronakrízou. Prečo?

Takýto vývoj je vítanou správou, pretože napriek pandémii koronavírusu, problém so životným prostredím sa nezmenšil, práve naopak – ukázal, že aj keď ľudia prestali jazdiť autom a obmedzila sa výroba a lietadlá nelietali, emisie klesli zhruba o štvrtinu. A to je, ak vezmeme do úvahy drastické obmedzenia, žalostne málo.

ZdrojFinansministeriet

Komentáre k článku