Ďalší masívny únik dát zo strany sociálnej siete Facebook

ZDROJ | unsplash.com

Písať o únikoch dát z najväčšej sociálnej siete na svete sa stalo takmer našou každodennou záležitosťou. Najnovšie unikla databáza s telefónnymi číslami.

Únik sa týka niekoľko stoviek miliónov telefónnych čísel, ktoré sú napojené na Facebook. Tieto čísla sa objavili dostupné na internete.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siEurópska centrálna banka varuje pred kryptomenou Libra od Facebooku

Ak si myslíte, že sa to týka iba používateľov v USA a okolitých krajinách, ste na omyle. Okrem 133 miliónov Američanov, sa problém týka 18 miliónov používateľov z Veľkej Británie či 50 miliónov z Vietnamu.

Server, ktorý mal informácie chrániť, nebol zabezpečený heslom, preto sa do databázy mohol dostať v podstate ktokoľvek. Každý záznam obsahoval Facebook ID a telefónne číslo používateľa. Samotné meno účtu sa v databáze nenachádzalo, no práve pomocou Facebook ID sa dá toto meno zistiť. V záznamoch boli okrem telefónnych čísel, aj pohlavie či krajina pôvodu používateľa. Nie však pri všetkých.

ZDROJ | Facebook

Hovorca spoločnosti Facebook, Jay Nancarrow sa vyjadril, „že dáta, ktoré sa objavili na internete sú staré a boli publikované ešte predtým, kým bol zamedzený prístup používateľov vyhľadávať práve cez telefónne číslo.

Podobné správy ako táto iba potvrdzujú význam dát v 21. storočí. Práve informácie a dáta sa stali modernou komoditou a tiež zbraňou, s ktorou sa dá zarobiť. Pre Facebook tak ide iba o ďalšiu ranu v poradí, ktorá pomaly ale isto znižuje počet používateľov tejto siete. Mnohí prechádzajú na Instagram, ktorý je pre mladšiu generáciu atraktívnejší. Tu však treba dodať, že aj Instagram patrí pod spoločnosť Facebook, takže sa nejedná o žiadnu výhru.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siThe Great Hack – Netflix má dokument o zneužívaní dát Facebookom

Ak vás zaujíma téma dátových únikov v spojení s Facebookom, odporúčame perfektný dokumentárny film The Great Hack, ktorý sa nedávno objavil na Netflixe.

ZdrojTechcrunch

Komentáre k článku