Daimler predbehol Teslu, predstavil plne elektrické nákladné auto

ZDROJ | Daimler

Na prebiehajúcej automobilovej výstave Tokyo Motor Show v Japonsku spoločnosť Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) ako súčasť koncernu Daimler Trucks predstavila svoj prvý plne elektrický nákladný automobil. Tým prekonala americkú Teslu, ktorá má v pláne predstaviť podobné vozidlo práve dnes.

Pozrite siMercedes-Benz Urban eTruck – 26 ton len na elektriku

Daimler a jeho spoločnosť MFTBC okrem iného však informovala, že v najbližších rokoch chce elektrifikovať všetky svoje modely (nákladné vozidlá a autobusy). Hoci automobilka neprechádza (zatiaľ) na čisto elektrický pohon, v blízkej budúcnosti má byť u všetkých modelov možnosť elektrického pohonu.

Zároveň pod značkou E-FUSO chystá OEM vozidlá, ktoré si budú môcť iné automobilky prestavať podľa svojich predstáv.

ZDROJ | Daimler

Nákladné vozidlo E-FUSO Vision One je pritom prvým kúskom z veľkej skladačky. Na jedno nabitie 300 kWh batérií má prejsť síce len 350 kilometrov, no pre medzimestskú dopravu to bude stačiť. E-FUSO dokáže odviezť až 11 ton nákladu s celkovou hmotnosťou (GVW) 23 ton.

Problémom bude ale nabíjanie, ktoré potrvá pomerne dlho aj pri využití najvýkonnejších súčasných rýchlonabíjačiek. 150 kW nabíjačka nabije batériu za 2-3 hodiny.

ZDROJ | Daimler

Daimler má však v zálohe izraelský start-up StoreDot, ktorý sa venuje vývoju rýchlonabíjania. To by mohlo výrazne urýchliť dobíjanie obrovských batérií potrebných pre ešte väčšie vozidlá, akým je E-FUSO Vision One.

Batérie pre E-FUSO Vision One dodáva Deutsche Accumotive, jedna z ďalších dcérskych spoločností Daimleru. Daimler nešpecifikoval, kedy sa E-FUSO objaví na cestách. Predbehne ho ale menšie vozidlo eCanter s hmotnosťou 7,5 tony schopné 100-120-kilometrového dojazdu, ktoré už využíva japonská kuriérska spoločnosť Seven-Eleven.

ZDROJ | Daimler

 

ZdrojDaimler

Komentáre k článku