CZ.NIC nadväzuje na úspech s Turris Omnia a predstavuje Turris MOX

ZDROJ | CZ.NIC

CZ.NIC malo úspešnú kampaň na Indiegogo s projektom Turris Omnia. Tá s pomocou vlastného routra pomáha chrániť svojim používateľom ich domácu sieť a nielen to. Vďaka hardvéru ho dokáže využiť ako vlastný server alebo NAS.

Dnes o desiatej hodine na tlačovej konferencii predstavil výkonný riaditeľ CZ.NIC Ondřej Filip spoločne s vedúcim projektu Turris Patrickom Zandlom nový projekt – Turris MOX.

https://youtu.be/h58DTN6bBgo

Novinka môže slúžiť nielen ako router, ale aj päťportový switch, NAS, či media konvertor. Vďaka modulárnej konštrukcii si funkčnú výbavu budú môcť zvoliť sami zákazníci. Cieľom kampane na Indiegogo je získať 250 tisíc dolárov.

ZDROJ | CZ.NIC

Základom „stavebnice” je CPU doska osadená dvojadrovým procesorom Marvell ARMADA 370 (ARMv8) s 1,2 GHz taktom a 512 MB DDR3 pamäťou, gigabitovým ethernetovým portom, USB 3.0 konektorom a Wi-Fi 802.11.ac s technológiou 2×2 MIMO. Sama doska sa tak môže ľahko využiť ako silný a bezpečný router, alebo môže slúžiť ako prístupový bod AP (access point). Vďaka 34-pinovému konektoru môže tento modul poslúžiť pri riadení osvetlenia, automatického zavlažovania. Tento modul bude možné v rámci kampane na Indiegogo získať už za 29 USD.

ZDROJ | CZ.NIC

I MOX A má 64-pinový konektor, ktorý zaisťuje modularitu celého riešenia a umožňuje reťazenie rozširujúcich modulov. MOX D umožní pripojenie k internetu cez optický kábel a zabezpečí vraj skutočne maximálne možné rýchlosti. MOX B umožní doplnenie sekundárnej Wi-Fi karty pre väčší dosah aj rýchlosť prenosu. Má dokonca aj slot na SIM kartu, ktorá sa môže s vhodnou miniPCIe kartou stať LTE modemom. S vhodným rozhraním poslúži aj ako rýchle SSD úložisko. Posledný modul MOX C prináša ďalšie štyri gigabitové LAN porty.

ZDROJ | CZ.NIC

Turris MOX môže slúžiť aj ako kompaktný server. Vďaka slotu na SD kartu umožní ľahký prechod medzi operačnými systémami – takže okrem Turris OS si bude rozumieť aj s Linuxom. Vývojári z CZ.NIC už pripravujú podporu openSUSE a Debianu, čo ocenia napríklad prevádzkovatelia startupov.

Pozrite siHooFoo – štýlová peňaženka na kryptomeny z Indiegogo

Dôležité pre zákazníkov je bezpečnosť riešenia. Štandardné routre sa spoliehajú na aktualizáciu zo strany konečných spotrebiteľov, tí často ani nevedia, že to vôbec treba. Turris MOX sa o bezpečnosť postará automaticky a výrazne tak zvyšuje bezpečnosť, ktorá sa stáva postupným rozširovaním internetu vecí čoraz dôležitejšou.

ZdrojCZ.NIC

Komentáre k článku