CUPRA sa osamostatňuje, predstavuje svoj prvý vlastný model – CUPRA Formentor

ZDROJ | CUPRA

Športová divízia španielskej automobilky SEAT sa osamostatňuje a predstavuje svoj prvý vlastný model CUPRA Formentor, ktorý zostáva verný športovému DNA značky.

CUPRA bola doteraz známa svojimi športovými prerábkami štandardných modelov vozidiel značky SEAT. Tentokrát však nový model vytvorila samostatne od základov, pričom sa rozhodla debutovať rovno v populárnom segmente crossoverov. Dostupný bude aj v plug-in hybridnej verzii.

ZDROJ | CUPRA

Pomenovaný je podľa mysu na španielskom ostrove Mallorca, kde sa dizajnéri nechali pri návrhu nového modelu inšpirovať skalami ošľahanými vetrom. Výsledkom je ráne pôsobiaci crossover s dĺžkou 4,45 metra, šírkou 1,83 metra a výškou 1,51 metra. Batožinový priestor ponúka v základe objem 450 litrov.

ZDROJ | CUPRA

CUPRA obmedzila ponuku farieb výhradne na chladné, technické a športové odtiene Urban Silver, Midnight Black, Magnetic Tech a Candy White, ktoré doplnia špeciálne laky Graphene Grey, Dark Camouflage, Desire Red a matné laky Petrol Blue Matt a Magnetic Tech Matt. Žiaden pestrý Formentor teda z originálnym lakom na cestách neuvidíme, CUPRA si svoj športový imidž stráži aj v tomto smere.

ZDROJ | CUPRA

V najvyššej verzii s klasickým pohonom sa o dostatočný výkon postará turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 228 kW a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm. Pohon doplní dvojspojková prevodovka DSG so systémom stáleho pohonu všetkých kolies 4Drive. Vodiči však budú môcť radiť aj pomocou páčok na volante.

ZDROJ | CUPRA

Súčasťou už spomínanej plug-in hybrid verzie bude prepĺňaný benzínový štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 110 kW doplnený o 85 kW elektromotor spoločne riadený 6-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Pri hybridnom pohone sa budú môcť vodiči oprieť o celkový výkon 180 kW s maximálnym krútiacim momentom 400 Nm.

RECENZIAAj veľký „sťahovák“ Ford Transit môže prekvapiť modernými technológiami

Batériový systém bude disponovať kapacitou 14 kWh, pričom okrem priameho nabíjania z vonkajšieho zdroja bude môcť čerpať energiu aj z rekuperácie pri brzdení. Na elektrický pohon prejde Formentor zhruba 50 kilometrov.

ZDROJ | CUPRA

V interiéri posádku privíta osvetlenie premietané z dverí na zem, ako aj ambientné LED osvetlenie, ktoré vodičovi poslúži aj ako výstražné osvetlenie pri použití asistenčných systémov Side Assist a Exit Assist. Centrom interiéru bude 12“ displej infotainment systému, ktorý bude možné ovládať aj tlačidlami na volante.

ZDROJ | CUPRA

Vďaka zabudovanej karte eSIM budú môcť majitelia kontrolovať svoje vozidlo aj na diaľku, pričom v prípade plug-in hybrid verzie budú môcť takýmto spôsobom ovládať cez mobilnú aplikáciu aj proces nabíjania. Samozrejmosťou je tiež prítomnosť asistentov, vďaka ktorým Formentor ponúkne možnosť autonómnej jazdy 2. úrovne.

Pozrite siPiata generácia Waymo Driver dovidí až na 500 metrov

CUPRA Formentor zamieri do predaja už v poslednom štvrťroku 2020. Na oznámenie oficiálnych cien si však budeme zrejme musieť ešte pár mesiacov počkať.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku