Cubbit Cell strčí dnešné cloudové služby do vrecka

Ako hovorí technologické príslovie, cloud je len cudzí počítač. To nie je práve najlichotivejšia charakteristika, ak je vašou prioritou bezpečnosť. Cubbit má na tento problém celkom jednoduché a navyše aj ekologické riešenie.

Ak hovoríme, že cloud je len cudzí počítač, myslíme tým to, že vaše súbory, ktoré si ukladáte do služieb Dropbox, Google Drive, iCloud Drive a ďalších, putujú z vášho počítača do masívnych dátových centier. Vaše dáta tak v skutočnosti nevlastníte a ešte za toto vzdialené úložisko platíte nemalé mesačné poplatky.

Pozrite siEyecloud Cam – vraj najlepšia smart kamera pre domov

Úložisko Cubbit oproti tomu nie je závislé od dátových centier. Dátovým centrom sú v skutočnosti všetky krabičky Cubbit Cell, ktoré sú vzájomne prepojené cez internet. Vaše dáta si síce ukladáte do vlastného Cubbit Cell s vlastným interným úložiskom, no po uložení zároveň putujú do ostatných jednotiek používateľov po celom svete.

ZDROJ | Cubbit

Aby boli takto zdieľané dáta chránené, Cubbit Cell ich pred odoslaním do ostatných jednotiek ochráni šifrovaním AES-256 a rozdelí do menších častí. Tento druh šifrovania by bol sám o sebe dostatočnou ochranou, no rozdelením dát do menších častí je zaručené, že žiaden Cubbit Cell neobsahuje celý súbor, pričom bez spojenia všetkých častí súbor nie je možné prečítať.

ZDROJ | Cubbit

Keďže Cubbit nepotrebuje pre svoje fungovanie dátové centrá, neexistujú pri ňom ani žiadne mesačné poplatky. Na druhej strane sú tu však v porovnaní s cloudom pomerne vysoké vstupné náklady. Základná verzia Cubbit Cell s 512-GB interným úložiskom je v súčasnosti dostupná cez Kickstarter za 249 € a za dvojnásobnú kapacitu zaplatíte 319 €.

ZDROJ | Cubbit

Po skončení kampane tieto ceny stúpnu na 299 € a 379 €. Ak by vám 512-GB verzia nestačila, nemusíte automaticky siahnuť po drahšej verzii. Do oboch verzií môžete dodatočne zapojiť vlastné externé disky, ktorými je možné navýšiť kapacitu úložiska až do 4 TB.

ZDROJ | Cubit

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku