Croove – nepotrebujete kupovať auto, zdieľajte ho!

Automobilky sa čoraz viac pozerajú okrem výroby a predaja „železa“ aj po službách s pridanou hodnotou. Takou je aj stratégie CASE koncernu Daimler AG, konkrétne divízie Mercedes-Benz Cars.

Bez smartfónu ani na krok

CASE zahŕňa strategické zameranie divízie Mercedes-Benz Cars a spája témy budúcnosti ako „zosieťovanie“ (Connected), „autonómne jazdenie“ (Autonomous), „flexibilné používanie“ (Shared & Services) a „elektrické pohony“ (Electric), z čoho vzniklo jej pomenovanie.

Pozrite siPáčilo by sa vám, ak by ste sa v budúcnosti delili o svoje auto?

Súčasťou stratégie CASE bude už začiatkom decembra nová online platforma na zdieľanie vozidiel. Nová služba sa nazýva Croove a založená je na aplikácii, ktorá spojí poskytovateľov a nájomcov vozidiel. Služba odštartuje v Mníchove a bude prístupná pre vozidlá všetkých značiek. Viac informácií o službe nájdete na stránke https://www.letscroove.com/ .

Die app-basierte Carsharing-Plattform ist offen für Fahrzeuge aller Marken. ; The app-based carsharing platform is open to vehicles of all brands.;
Aplikácia Croove bude k dispozícii od decembra

Zdieľaním vozidiel, najmä elektromobilov, sa zaoberá viacero automobiliek a ďalších subjektov. Svoje zámery v tomto smere už odhalila Tesla, alebo Uber. Cestou zdieľania sa chce vydať aj Jaguar Land Rover. Jeho služba zdieľania vozidiel sa bude volať InMotion a automobilka  plánuje jej testovanie po celom svete.

Pozrite siElon Musk odhalil nový „veľký plán“ Tesly. Čo prinesie?

S aplikáciou Croove od Mercedesu budú môcť svoje vozidlo zdieľať aj súkromní vlastníci. Služba Croove nie je založená na značke, vozidlá musia byť v dobrom stave a nesmú byť staršie ako 15 rokov.

Najskôr len pre iPhone

Pomocou aplikácie pre smartfón si záujemca bude môcť definovať parametre, výbavu a značku požadovaného vozidla. Od decembra bude aplikácia k dispozícii pre iOS zariadenia a neskôr aj pre smartfóny s Androidom.  Keďže v tlačovej správe Mercedes Benz sa hovorí o „možnosti objednať“ si aplikáciu, je dosť možné, že bude za poplatok.

Mercedes Benz GLC F_Cell 06
ZDROJ | motorauthority

Nájomcovia starší ako 21 rokov s vodičským preukazom môžu po registrácii prostredníctvom aplikácie kontaktovať potenciálnych prenajímateľov. Odovzdanie vozidla prebehne buď osobne, alebo vozidlo vyzdvihne a privezie za poplatok určená služba.

Stav vozidla skontrolujú a zdokumentujú prenajímatelia a nájomcovia počas spoločnej prehliadky vozidla, pri jeho preberaní, aj odovzdávaní. Aplikácia umožňuje aj bezhotovostnú platbu.

Pozrite siUber má novú appku, je hlavne rýchlejšia a jednoduchšia

Po prenájme vozidla môžu obe strany v rámci aplikácie pridať hodnotenie, čo poslúži k zdokonaleniu služby. V budúcnosti sa uvažuje aj o preberaní vozidiel bez kľúča, pomocou PIN kódu.

Koncern Daimler má so zdieľanou mobilitou bohaté skúsenosti: car2go sa v roku 2008 stala prvou službou na zdieľanie vozidiel na svete, ktorá fungovala nezávisle od požičovní, a nedávno si získala dva milióny zákazníkov po celom svete. Zlúčením služieb mytaxi a Hailo vznikla nedávno služba, ktorá sa počtom 100 000 vodičov stala najväčším prenajímateľom taxíkov v Európe.

ZdrojMercedes-Benz

Komentáre k článku