Cozmo – Wall-E vo vašom byte sa stáva realitou

Aj vy ste vždy túžili po robotovi ako bol Wall-E zo známej pixarovky? Už nemusíte len túžiť, ale môžete si jedného hneď aj kúpiť. Robot Cozmo od hračkárstva Anki prichádza.

https://www.youtube.com/watch?v=g3uHKlXy5Yw

Tento malý robot, ktorý pripomína miniatúrny buldozér bol zostrojený hračkárstvom Anki z kalifornského Silicon Valley. Ovládať ho môžete jednoducho pomocou smartfónu, no robotova umelá inteligencia by mala zabezpečovať, že ho ovládať ani nemusíte.

Slúži predovšetkým na hranie, pričom sa postupne v jednotlivých hrách aj zlepšuje a veľmi jednoducho vás v nich môže aj poraziť.

Cozmo3
ZDROJ | Anki

Robot má vlastnú dobíjaciu stanicu ako napríklad robotický vysávač alebo kosačka. Keď sa nabíja tak to vyzerá, že Cozmo spí, dokonca chrápe.

S Cozmom dostanete aj sadu senzorových blokov, ktoré zabránia dostať sa robotovi mimo vyznačené územie a zároveň sa bude lepšie vyznať v danom prostredí.

Cozmo
ZDROJ | Anki

Zaujímavou funkciou je rozpoznávanie tváre a pamäťové funkcie. Čím viac sa teda s Cozmom budete hrať, tým viac bude reagovať na známe tváre.

Čím sa vlastne Cozmo líši od konkurenčných snáh vytvoriť hravého robota do domácnosti? Najzaujímavejšou devízou má byť takzvaný emočný motor, ktorý má zabezpečiť ľudskejšie správanie robota. Cozmo bude mať k dispozícii viacero typov emócii – šťastie, pokoj, odvahu, sebavedomie, vzrušenie.

Jeho osobnosť sa dokonca bude vyvíjať tým, ako veľmi sa s ním budete hrať. To už je naozaj revolúcia na poli komerčnej robotiky.

Cozmo 5
ZDROJ | The Verge

S vyladením funkcií a pohybov robota im pomáhal dokonca animátor z Pixaru, Carlos Baena. Výsledkom by mal byť naozaj zábavný robot, ktorý bude hravou formou reagovať na vaše pohyby a činnosti.

Napríklad zdvihnutie Cozma bude spôsobovať jeho naštvané reakcie a krútenie hlavou. Inokedy sa bude chcieť hrať tak vás bude naháňať.

Prekvapením má byť aj výdrž batérie, ktorá by mala zabezpečovať chod Cozma asi dve hodiny a nabíjanie len desať minút.

https://www.youtube.com/watch?v=aVpz8yBBKO0

Anki vydá spolu s robotom aj vývojárský sotfvér, ktorý bude slúžiť na úpravu funkcii a zároveň lacný spôsob pre výučbu robotiky. Napriek tejto snahe však Cozmo bude slúžiť primárne ako hračka pre deti.

Cozmo2
ZDROJ | Anki

Pozrite siASUS Zenbo – robot s milou tvárou a šikovnými funkciami

Cozmo bude dostupný od tohoto októbra za cenu 180 dolárov. Predobjednávková cena je momentálne 159 dolárov. Je vidieť, že hračka sa funkciami aj cenou inšpirovala milým Star Wars Sphero robotom BB-8.

Cozmo 2
ZDROJ | Anki

ZdrojAnki,The Verge

Komentáre k článku