Continental chystá sci-fi palubný 3D displej

ZDROJ | Continental

Hyundai ponúkne vo svojom luxusnom SUV vyrábanom v divízii Genesis naozaj unikátnu technológiu. V novom SUV Genesis GV80 totiž bude mať premiéru auto-stereoskopický 3D displej, ktorý vyvinul a vyrába Continental.

Pozrite siSennheiser a Continental predstavili Hi-Fi do auta aké nemá nikto

Pôjde pritom o unikátnu technológiu. Systém využíva metódu sledovania očí na kontrolu zraku vodiča a uhla pohľadu a posúva rozhranie „paralaxovej bariéry“ na displeji tak, aby jeho ľavé a pravé oko dostávalo rozdielny obraz. Takto je možné vytvoriť stereoskopický 3D obraz pre jedného pozorovateľa a detaily môžu zdanlivo vystupovať z prístrojovej dosky, alebo sa do nej naopak zasúvať.

ZDROJ | Continental

Na čo je to dobré? Continental tvrdí, že sa takto zvýši bezpečnosť pri riadení vozidla.

Možno je to „posledné vzopätie“ ovládacích prvkov a indikátorov pred nástupom samojazdiacich áut, faktom však je, že moderné autá majú dnes na riadiacom paneli hotový kaleidoskop kontroliek a indikátorov. Táto kvantita ide až na úkor bezpečnosti, pretože v záplave informácií sa môže dôležité upozornenie aj stratiť.

Dá sa tomu predísť, ak na vás upozornenia s vysokou prioritou z palubnej dosky doslova vyskočia.

V 3D displeji spoločnosti Continental hrá zásadnú úlohu interiérová kamera, ktorá zisťuje zorné pole vodiča a prispôsobuje 3D pohľad presnej polohe hlavy. Aby sa zabránilo prílišnému sústredeniu pozornosti vodičov na 3D obrazovku, kamera tiež využíva detekciu pozornosti na identifikáciu potenciálnych okamihov rozptyľovania alebo únavy vodiča.

ZDROJ | Continental

Prostredníctvom 3D vizualizácie združeného prístrojového panelu sa Continental zameriava na to, aby vodič nebol preťažený informáciami poskytovanými pokročilými asistenčnými systémami, konvenčnými displejmi, komunikačnými službami a informačnými aplikáciami.

Pôjde o prvý 3D displej pre palubné jednotky, ktorý Continental predstaví v luxusnom SUV Genesis GV80, ale inovačné ambície spoločnosti sa tým nevyčerpali.

Continental v súčasnosti vyvíja nový 3D displej založený na prirodzenej 3D technológii Lightfield od spoločnosti Leia Inc. zo Silicon Valley. Táto technológia nepotrebuje 3D okuliare, ani kameru detekujúcu pohyb hlavy.

3D efekt sa dosiahne špeciálnou metódou rozptylu svetla cez bežnú obrazovku.ZDROJ | Continental

Takýto prirodzený 3D displej šetrí nielen váhu, priestor a náklady, ale tiež otvára nový svet digitálnych služieb všetkým cestujúcim v aute s on-line konektivitou – od videokonferencií a online nakupovania, až po hry s rozšírenou realitou a 3D filmy.

Pozrite siContinental má jasno: elektromobilita je revolúciou

Namiesto vyššie spomínaných paralaxových bariér sa tento systém spolieha na technológiu difraktívneho podsvietenia svetelného poľa (DLB™) od spoločnosti Leia. Optický vlnovod s difrakčnou mriežkou a nanoštruktúrami pod zobrazovacím panelom vytvára prirodzený 3D efekt ohýbaním svetla.

Continental túto holografickú technológiu prispôsobuje na použitie vo vozidlách a výrobu príslušných komponentov plánuje spustiť do roku 2022.

ZdrojContinental,New Atlas

Komentáre k článku