Čo všetko o vás Facebook vie a ako sa k týmto dátam dostať?

Facebook sa otvoril verejnosti už pred dvanástimi rokmi a ak ste na tejto sociálnej sieti od jej počiatku, určite ste na nej uverejnili množstvo statusov, fotiek či videí. Facebook si všetky tieto dáta necháva, no vy sa k ním môžete kedykoľvek jednoducho dostať.

Znie to desivo, no Facebook nikdy nič nemaže. Všetky vaše fotky, zaniknuté priateľstvá, komentáre a udalosti. To všetko je stále uložené na serveroch kalifornskej spoločnosti a vy si tieto dáta môžete kedykoľvek vyžiadať.

Pozrite siSearchApp – slovenský Facebook vyhľadávač už aj pre Android

K zálohe vašich dát sa dostanete kliknutím na šípku v hornej lište, kde následne vyberiete položku Nastavenia. Kliknutím na túto položku sa dostanete do Všeobecných nastavení účtu, kde sa pod najhlavnejšími nastaveniami nachádza nenápadný odkaz s textom „Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku“.

Po odoslaní požiadavky si na svoje dáta budete musieť nejaký čas počkať. Zvyčajne to trvá niekoľko hodín. Keď budú vaše dáta pripravené na stiahnutie, Facebook vás o tom bude informovať mailom. Facebook zabalí všetky vaše dáta do archívu, kde nájdete nie len všetky fotografie či videá, ale aj dáta o prihláseniach, navštívených lokalitách a ďalšie podrobné dáta o vašom živote na sociálnej sieti.

Pri prehliadaní všetkých vašich dát je zaujímavé uvedomiť si, čo všetko o vás vlastne Facebook vie. Každou fotku, ktorú ste na Facebook zavesili a označili na nej vašich priateľov, ste prispeli do obrovskej databázy všetkých používateľov. Facebook vďaka tomu dnes dokáže identifikovať ľudí na fotke s 98-% presnosťou a človeka nájde na jednej fotke z 800 miliónov fotografií za päť sekúnd.

Pozrite siNPTS | HTC First, Facebook telefón s predajom len pár tisíc kusov

Ak ste si do vášho telefónu nainštalovali aplikáciu Facebook a povolili ste jej prístup k vašim kontaktom, aj v tomto prípade ste prispeli do masívnej databázy. Facebook si totiž celý váš telefónny zoznam skopíroval na server, kde sú všetky vaše kontakty do teraz uložené. Všetky vaše kontakty aj s telefónnymi číslami nájdete v stiahnutom archíve, presnejšie v súbore index.htm.

Tento súbor slúži ako prehľad všetkých vašich dát a skutočne sa oplatí preskúmať ho. Minimálne vďaka nemu zistíte, koľko zbytočností vám stále visí na Facebooku, a že je možno čas spraviť jarné upratovanie.

ZdrojThe Next Web

Komentáre k článku