Čo už vieme o sérii Samsung Galaxy S21? Bude to začiatok konca série Note?

ZDROJ | Evan Blass/Samsung

So záverom roka sa stupňuje aj počet únikov, ktoré nám postupne odhaľujú nové modely série vlajkových lodí Samsung Galaxy S21. Znamená to iba jediné, nová séria je už skutočne za rohom, jej premiéry sa dočkáme už v januári. Na čo sa teda môžeme tešiť?

Ak by ste sa chceli nechať novými modelmi od Samsungu prekvapiť, zrejme by ste sa museli do 14. januára odpojiť od internetu. Práve v tento deň by sme sa totiž mali dočkať premiéry novej série, ktorú už však v podstate do detailov poznáme. Na internet sa už totiž dostali aj oficiálne rendery a krátke video.

Nových vlajkových lodí z rodiny Galaxy S sme sa zvyčajne dočkali vždy v období februára až marca, kedy sa doteraz vždy konala medzinárodná výstava Mobile World Connect v Barcelone. Pri súčasnej situácii, kedy sa takéto akcie nekonajú, však nemá zmysel čakať a novú sériu teda uvidíme už oveľa skôr.

Samsung Galaxy S… Pen?

Tohtoročná premiéra však bude ešte o niečo nezvyčajnejšia, spolu s novými modelmi Galaxy S si totiž čiastočne na svoje prídu aj priaznivci série Galaxy Note. Ako to? Do série Galaxy S má totiž zavítať aj obľúbené dotykové pero S Pen, ktorým by mal byť vybavený najvyšší model série – Galaxy S21 Ultra.

ZDROJ | WinFuture

Túto skutočnosť medzi riadkami potvrdil aj Samsung, resp. prezident a predstaviteľ divízie mobilnej komunikácie Samsung Electronics. Aj keď to tak na prvý pohľad vyzeralo, séria Galaxy Note týmto krokom údajne nekončí, aspoň nateraz nie. V príprave má byť minimálne ešte jedna nová generácia v rámci tejto série.

Stará známa trojica

Ako sme už vyššie naznačili, súčasťou novej generácie bude už tradične aj najvyšší model Galaxy S21 Ultra. Tomu by mali robiť spoločnosť hardvérovo o štipku chudobnejšie modely Galaxy S21 a Galaxy S21+, ktoré sa od seba vzájomne budú líšiť iba veľkosťou. Všetky tri modely budú zrejme niesť vo svojom názve aj prívlastok 5G, keďže budú túto generáciu sietí podporovať.

ZDROJ | Evan Blass/Samsung

Čo sa týka farebných verzií, Samsung Galaxy S21 by mal byť dostupný v štyroch farbách – ružovej, fialovej, bielej a čiernej, kým model Galaxy S21+ iba vo fialovej, sivo-modrej a čiernej. V posledných dvoch spomínaných farbách sa napokon dostane na trh aj Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Kým v jeho prípade budú tieto farby na zadnej strane nanesené na sklo, v prípade nižších modelov by malo ísť o plast.

Nové fotoaparáty v novom šate

Samsung Galaxy S21 a S21+ budú mať na zadnej strane trojicu fotoaparátov. Podľa všetkého by malo ísť o 12 Mpx hlavný senzor, 12 Mpx senzor s ultraširokouhlým objektívom a až 64 Mpx senzor s teleobjektívom. Fotoaparáty budú v prípade všetkých troch modelov mierne vystupovať z tela smartfónu.

ZDROJ | WinFuture

Hlavný senzor modelu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G ponúkne rozlíšenie 108 Mpx, ku ktorému sa pridáva 12 Mpx senzor s ultraširokouhlým objektívom, 10 Mpx snímač s teleobjektívom (3-násobný zoom) a 10 Mpx snímač s 10-násobným optickým priblížením za pomoci periskopu. Piatym senzorom v tomto prípade je v podstate laserový zameriavač pre rýchlejšie ostrenie obrazu.

Fotoaparát pod displejom? Zatiaľ nie

Na smartfóny so skrytým predným fotoaparátom čakáme už od uvedenia prvých modelov s výrezmi a dierkami v displejoch. Dočkať by sme sa ich mali napokon už budúci rok, séria Galaxy S21 však medzi ne patriť aj napriek snahám Samsungu a rôznym špekuláciám napokon nebude.

Predné fotoaparáty trojice nových modelov tak budú štandardne umiestnené v drobnej dierke umiestnenej v strede hornej časti obrazovky. V prípade modelu Galaxy S21 pôjde o 6,2“ displej, v prípade Galaxy S21+ o 6,7“ displej a v prípade modelu Galaxy S21 Ultra 5G o 6,8“ displej.

Čo však všetky tri modely ponúknu, je OLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, v prípade základnej dvojice s rozlíšením Full HD+ a v prípade vlajkovej lode s rozlíšením WQHD+.

Čipset, batérie a Android

Nová trojica má podľa uniknutých špecifikácií stavať v závislosti od regiónu na čipsetoch Qualcomm Snapdragon 888, resp. Exynos 2100. O tieto čipsety sa bude opierať najnovší operačný systém Android 11 s nadstavbou One UI 3.0.

Pozrite siAndroid Auto čoskoro oficiálne už aj na Slovensku

Po boku podpory 5G, Wi-Fi 6 sietí a štandardu Bluetooth 5.1 bude nová séria potrebovať aj pomerne veľké batérie. V prípade základného modelu Galaxy S21 pôjde o kapacitu 4 000 mAh, v prípade modelu Galaxy S21+ o kapacitu 4 800 mAh a napokon model Galaxy S21 Ultra 5G dostane až 5 000 mAh batériu.

Cena a dostupnosť

Aj keď pandémia koronavírusu vydanie väčšiny produktov a spustenia väčšiny služieb odložila, v prípade Samsungu je to tentokrát naopak. Nová séria by mala byť predstavená už 14. januára a je celkom možné, že aspoň na niektorých trhoch sa ešte v priebehu toho istého mesiaca dostane aj do predaja.

Čo sa týka cien, podľa holandského portálu GalaxyClub by mal základný model Galaxy S21 so 128 GB pamäťou začínať na cene 879 €. Za väčšiu uhlopriečku si prípadne zaplatíte s rovnakou pamäťou 1 079 € a za vlajkovú loď Galaxy S21 Ultra 5G napokon až 1 399 €.

Komentáre k článku