Čo je to Telegram a ako môže pomôcť v Bielorusku?

Messengerová platforma od svojich počiatkov priťahuje negatívnu pozornosť mocných. V každom (viac alebo menej) totalitnom štáte má problémy s prevádzkovaním svojej služby, či už ide o Rusko, Čínu, Irán alebo Severnú Kóreu. Najnovšie sa do tohto zoznamu pridalo Bielorusko.

Telegram spustili v roku 2013 bratia Nikolaj a Pavel Durov. Tí sa ešte predtým preslávili založením ruskej sociálnej siete VK. Nikolai vytvoril protokol MTProto, ktorý je základom pre messenger, Pavel sa postaral o financovanie.

Telegram patrí do kategórie instant messengera. Spoločnosť a aplikácia boli založené v Rusku, po problémoch s Kremľom sa presunuli do Nemecka.

ZDROJ | Pixabay

Predvolené správy a médiá v Telegrame používajú počas prenosu šifrovanie typu klient-server. Telegram okrem toho poskytuje medzifázové šifrované hovory a voliteľné medzifázové šifrované tajné rozhovory medzi dvoma používateľmi online na smartfónoch. Všetky tajné rozhovory, hlasové hovory a videohovory používajú šifrovanie end-to-end.

Pozrite siTelegram bude mať vlastnú kryptomenu Gram

V októbri 2013 mal Telegram 100 000 aktívnych používateľov denne, v októbri 2014 to bolo už 35 miliónov mesačne. Od apríla 2020 má Telegram 400 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

Telegram Messenger89%

Veľkosť:
177,4 MB
Platforma:
Android (líši sa podľa zariadenia),iOS 9.0 a watchOS 5.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Telegram je rýchla aplikácia na odosielanie správ, spája ľudí prostredníctvom jedinečnej distribuovanej siete dátových centier na celom svete. K správam môžete pristupovať zo všetkých svojich zariadení, to znamená, že môžte začať písať správu na telefóne a dokončiť ju z tabletu, či z notebooku.

Telegram najnovšie rieši problémy s funkčnosťou pripojenia v Bielorusku. Samozrejme, ťažké to tam majú aj iné platformy. Pripojenie je tam (vraj na pokyn vlády) nestabilné a internet je občas úplne nedostupný. Často je však práve Telegram jedinou službou, cez ktorú sa dá v Bielorusku komunikovať.

Ako môže pomôcť Telegram v Bielorusku?

Keď sa menia dejiny, je dôležité dostať sa k informáciám včas. Ak sú verejnoprávne média nedôveryhodné, je ťažké dopátrať s k pravdivému informovaniu o dianí v krajine. Vtedy prichádzajú na pomoc sociálne média a komunikačné platformy, u ktorých sa predpokladá ich nestrannosť.

ZDROJ | Pixabay

Telegram má povesť bezpečnej alternatívy voči ostatným messengerom. Hovorí sa, že jeho autor Pavel Durov odmietol predať ruskej vláde zadné dvierka k aplikácii. Telegram Messenger uvádza, že jeho konečným cieľom nie je tvorba zisku, v súčasnosti je štruktúrovaný ako nezisková organizácia. Telegram v súčasnosti sídli v Dubaji, Durov sa údajne sťahuje z krajiny do krajiny s malým tímom počítačových programátorov.

My v redakcii držíme palce občanom Bieloruska – nech demonštrácie prebehnú v pokoji, bez násilnosti a represií, aby sa ich život mohol vrátiť do každodennej rutiny. A cez sociálne siete nech radšej preposielajú fotografie pískov, mačiek a dobrých jedál.

ZdrojTelegram

Komentáre k článku