Čo je to Bitcoin halving a zažije najslávnejšia kryptomena opäť rast?

ZDROJ | Grand Star Crypto

S kryptomenou Bitcoin sa spája pojem halving. Čo toto slovo znamená a ako ovplyvňuje hodnotu Bitcoinu si povieme v dnešnom článku.

Anonymný zakladateľ Bitcoinu, ktorý sa ukrýva pod menom Satoshi Nakamoto, vytvoril kryptomenu tak, aby bola obmedzená celkovým počtom 21 miliónov Bitcoinov. Nové kusy kryptomeny sú vypúšťané postupne v podobe Bitcoin odmien za overovanie jednotlivých blokov transakcií.

ZDROJ | CoinMarketCap

Pozrite siČo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Na samotnom začiatku bola odmena za blok transakcie 50 Bitcoinov. V roku 2009 malo 50 Bitcoinov hodnotu menej ako jeden dolár. Dnes by to bolo viac ako štvrť milióna dolárov.

Postupne ako rástol dopyt po Bitcoinoch, zmenšovala sa aj odmena. Súčasne je v obehu polovica Bitcoinov, konkrétne 10,5 milióna z celkového počtu.

Späť k slovu halving. Toto slovo označuje samotné znižovanie odmeny za vyťaženie bloku od tzv. minerov. najbližší Bitcoin halving, ktorého sa dočkáme už o týždeň tak zníži odmenu zo súčasných 12,5 Bitcoinu na 6,25 BTC. Aj preto sa v samotných počiatkoch kryptomeny dalo na jej ťažbe na osobných počítačoch zarobiť a dnes už na to, aby sa vám to oplatilo, potrebujete mať celú „farmu“ na ťažbu kryptomien.

Prvý tzv. halving sa uskutočnil v roku 2012, kedy bola odmena znížená z 50 BTC na 25 BTC. Zároveň môžeme spomenúť, že hodnota Bitcoinu sa z roku 2012, kedy bola 12 dolárov za kus, zvýšila na vyše tisíc dolárov v roku 2013. Druhý halving v roku 2016, kedy sa odmena znížila na 12,5 BTC, bola hodnota Bitcoinu 650 dolárov a o rok neskôr 2 500 dolárov. Koncom roku 2017 dosiahol Bitcoin svoje maximum 20 000 dolárov za jeden Bitcoin.

Pozrite siAko si kúpiť kryptomeny v čase koronakrízy?

Množstvo investorov a kryptomenových nadšencov by sa potešilo, keby došlo k podobnému rastu hodnoty Bitcoinu aj po súčasnom plánovanom halvingu.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť o téme kryptomien viac, odporúčame náš nedávny článok s návodom, ako investovať do kryptomien.

ZdrojCoinMarketCap,BuyBitcoinWorldwide

Komentáre k článku