ČO H0VORIA ČÍ5LA? (II.)

ZDROJ | Geralt

V druhej dávke čísiel sa pozrieme na to, ako sa darí Tesle Model 3, koľko stálo FBI odblokovanie iPhonu, akú trasu absolvuje každý jeden iPhone po svete či koľko zarába The Pirate Bay.

Pozrite siČO H0VORIA ČÍ5LA? (I.)

772 000

kilometrov dlhá je cesta zo Zeme na Mesiac a späť. Rovnakú vzdialenosť absolvuje každý jeden iPhone, presnejšie povedané, takýto šialený trip musia prejsť všetky jeho komponenty, kým sa z nich stane funkčný telefón pripravený na predaj.

Len taká drobnosť, ako Home button, je poskladaná z dielov vyprodukovaných na toľkých rôznych miestach sveta, že musia precestovať takmer 20 000 kilometrov, aby z nich vzniklo použiteľné tlačidlo.

Túto extrémnu uhlíkovú stopu, ktorú za sebou necháva každý nový iPhone, sa Apple snaží aspoň čiastočne vykompenzovať svojím recyklačným programom.

Len za minulý rok sa podarilo firme vyťažiť zo starých zariadení približne 50 miliónov dolárov.

https://www.youtube.com/watch?v=99Rc4hAulSg

61

slovenských a českých webov sa aktuálne nachádza v novej verejnej databáze konspiratori.sk. Iniciatíva, ktorú podporujú významné digitálne a marketingové agentúry, sa snaží pomôcť zadávateľom online reklamy v tom, aby svoju značku nevedomky nespájali s konšpiračnými webmi.

Konspiratori.sk majú nielen jasne definované kritériá, podľa ktorých weby na zoznam vyberajú, ale aj 12-člennú komisiu zloženú z významných osobností a odborníkov z oblasti vedy, marketingu či žurnalistiky.

Ak spravujete AdWords kampane, tak na konspiratori.sk si môžete dokonca stiahnuť script pre automatizované vylúčenie konšpiračných stránok z vašich kampaní.

1,34 milióna

dolárov údajne zaplatila FBI neznámej spoločnosti za to, že hackla zablokovaný iPhone jedného z teroristov, ktorí vraždili v americkom San Bernardine.

Áno, je to ten slávny prípad Apple versus FBI, ktorý skončil až na súde, pretože americká vláda žiadala Apple, aby vyšetrovateľom poskytol nástroj (špeciálnu verziu iOS), pomocou ktorého by bolo možné dostať sa k dátam z telefónu.

To ale Tim Cook rázne odmietol. Súd síce nakoniec nariadil Applu poskytnúť súčinnosť vyšetrovateľom, no tí nestrácali čas a na hacknutie telefónu si našli tretiu stranu. Podľa šéfa FBI sa dnes vďaka tomuto obchodu dokážu dostať do každého iPhonu 5C.

44 párov

bežeckých topánok s cenovkou 400 dolárov ponúkne svojim zákazníkom firma New Balance. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sú to prvé bežecké topánky na svete vyrobené technológiou 3D tlače.

Model s označením Zante Generate je vyrábaný pomocou bodového laserového vypekania, pri ktorom sa v špeciálnej peci mení kváder elastomerového prachu na pevnú hmotu.

Jeden pár topánok sa takýmto spôsobom tlačí niekoľko hodín, no časovú náročnosť kompenzujú funkčné vlastnosti, aké pri štandardných výrobných postupoch nie je možné dosiahnuť.

New Balance Zante GENERATE 01
ZDROJ | New Balance 

525 436

predobjednávok si na svoje konto pripísal najnovší elektromobil Tesla Model 3 k dnešnému dňu od predstavenia novinky a spustenia systému objednávok.

Automobilke sa tak na predobjednávkach podarilo vyzbierať už 400 miliónov dolárov, keďže záloha na elektromobil je tisíc dolárov.

O tom, prečo spôsobilo auto Elona Muska takú eufóriu a kedy vôbec Model 3 uvidia budúci majitelia si môžete prečítať vo veľkej téme na našom webe. Tesla Model 3 by mala stáť na americkom trhu 35 000 dolárov.

2 milióny

Chromebookov sa predalo v USA za prvý kvartál roku 2016, čo znamená, že po prvýkrát v histórii stroje s operačným systémom od Google predbehli v predaji MacBooky od Apple.

Tieto lacné prenosné počítače od výrobcov ako Dell, HP a Lenovo majú úspech predovšetkým na školách, no zaujímavým tempom rastie aj počet bežných používateľov, ktorí zistili, že ich potrebám bohato postačuje Chromebook za zlomok ceny Mac-u či Ultrabooku.

A keď sa budú dať spúšťať na Chromebookoch aj Android appky, ako Google avizoval pred pár dňami na IO developers konferencii, tak len vtedy začnú pre Apple a Microsoft ťažké časy.

HP Chromebook G5 11
ZDROJ | HP

25-tisíc

ľudí pracujúcich v oblasti San Francisco Bay Area by radi využili vývojári z Waze ako testovaciu skupinu pre svoju novú službu Waze Rider.

Bezplatná navigačná appka, ktorú si v roku 2013 za 1,1 miliardy kúpil Google, rozširuje portfólio služieb o možnosť vyhľadávať zdieľané jazdy, čím sa stane priamym konkurentom Uberu a jeho službe UberPOOL.

Výber testovacej lokality má zmysel nielen preto, že sa tu nachádzajú aj komplexy samotného Google, ale predovšetkým je tu obrovská skupina technologicky zdatných ľudí prepravujúcich sa medzi prácou a domovom na približne rovnakých trasách.

Vďaka silnej komunite oddaných fanúšikov má Waze veľký potenciál vytvoriť zo svojej novej služby najpoužívanejšiu appku na zdieľanie jázd na svete.

41

rôznych odtieňov modrej farby testovali pred niekoľkými rokmi dizajnéri z Google, aby zistili, ktorý odtieň je najvhodnejší pre zobrazenie výsledkov vyhľadávania.

Podľa dôveryhodnej legendy  začal tento test tým, že sa dizajnéri nevedeli rozhodnúť medzi dvomi odtieňmi modrej, tak ich postupne otestovali 41, čo bolo aj jedným z dôvodov, prečo z firmy odišiel top dizajnér Doug Bowman.

Ak sa vám to zdá šialené, tak by ste mali vedieť, že podľa analýz len touto drobnou zmenou odtieňa modrej farby vo výsledkoch vyhľadávania zarobila firma o 200 miliónov dolárov viac(!). Prečo o tom píšem teraz?

Preto, lebo začiatkom mája začal Google testovať vo výsledkoch vyhľadávania odvážne čierne odkazy. Alebo to bol len veľmi tmavý odtieň modrej.

9,34 dolára

je suma, ktorú na príspevkoch od návštevníkov denne získa najnavštevovanejší pirátsky web sveta The Pirate Bay.

Legendárny projekt, ktorý umožňuje svojim návštevníkom sťahovať pomocou torrentov filmy, hry, alebo hudbu spustil v roku 2013 možnosť posielať dobrovoľné príspevky na chod webu v Bitcoinoch.

Digitálna mena síce zaručuje anonymitu darcov, no na druhej strane zverejnený Bitcoin účet dovoľuje nahliadnuť do počtu a celkovej hodnoty prijatých platieb, ktoré podľa TorrentFreak.com predstavujú za posledných 12 mesiacov sumu 8,21 Bitcoinu, čo je približne 3 400 dolárov.

The Pirate Bay
ZDROJ | ThePirateBay

13 a 14

sú poradové čísla satelitov európskeho navigačného systému Galileo, ktoré sa 24. mája úspešne dostali na obežnú dráhu Zeme, keď ich do výšky 23 532 km vyniesla ruská raketa Sojuz.

Navigačný systém Galileo má Európe zabezpečiť nezávislosť od amerického GPS, ako aj ruského GLONASS-u. Zároveň by mal poskytnúť výrazne vyššiu presnosť určovania polohy, ako oba konkurenčné satelitné systémy, a to až na úroveň 30 cm pre platiacich používateľov.

Celkovo sa v rámci projektu Galileo dostane na orbit 30 satelitov, pre plnú funkčnosť navigačného systému ich bude potrebných 24, zvyšných 6 bude záložných. Spustenie ostrej prevádzky sa odhaduje v roku 2020.

 

Zdrojinternety

Komentáre k článku