ČO H0VORIA ČÍ5LA? (I.)

ZDROJ | Geralt

V časopise TECHBOX vám pravidelne prinášame unikátnu rubriku Čo hovoria čísla. Pozrite si tie najzaujímavejšie, mnohé vás určite prekvapia či dokonca vyrazia dych.  

3,5 cm

je veľkosť pilulky, ktorá dokáže prehrávať hudbu priamo vo vnútri vášho tela! Zapuzdrená kapsula Audiopill po prehltnutí vibruje vo vašich vnútornostiach v nastavenom BPM až 10 hodín, čím získate naozaj nepoznaný zážitok z hudby.

Je to pocit, jako když stojíte uprostřed koncertního sálu s výkonným audiosystémem. Jen s tím rozdílem, že kolem vás je naprosté ticho,“ hovorí o svojom experimente český umelec Jan Strmiska a.k.a. Jan Poope.

Kapsula s hmotnosťou 8 g je vybavená batériou, motorom a spínačom, pomocou neodýmového magnetu si nastavíte želané BPM (95, 130, alebo 145). Projekt Audiopill môžete aktuálne podporiť cez Indiegogo.com.

Audiopill
ZDROJ | Jan Poope

800

miliónov užívateľov je hranica, ktorú prekročil Facebook Messenger a viceprezident tohto projektu, David Marcus, využil okrúhly miľník na odvážne PR. Vo svojej novoročnej predpovedi hovorí o tom, že vstupujeme do roku, kedy začnú byť klasické telefónne čísla zbytočné.

Svoju víziu opiera o fakt, že telefónne čísla boli vymyslené pre jednoduché, primárne analógové telefóny, no dnes máme vo vreckách výkonné smartfóny a – wait for it – Facebook Messenger, teda aplikáciu, cez ktorú vieme telefonovať, písať správy, posielať fotky, videá, či dokonca peniaze.

Na to, aby sme sa s niekým spojili, už teda vraj nepotrebujeme poznať jeho číslo. Do Marcusovho konceptu síce trochu nepasuje skutočnosť, že samotný Facebook za najvyšší level zabezpečenia účtu považuje potvrdenie pomocou telefónneho čísla, ale to je len taký detail.

Facebook 50 calls
ZDROJ | David Marcus

2

roky nás delia od chvíle, kedy budú elektromobily Tesla vybavené technológiou, ktorá umožní jazdu samostatného vozidla bez prítomnosti humanoida na palube, a to aj na naozaj veľké vzdialenosti.

Summon je názov fičúry, ktorá bola sprístupnená začiatkom tohto roka pre modely S a X v rámci aktualizácie 7.1 a už dnes dokáže autonómne zaparkovať Teslu do garáže. To je však len prvý malý krôčik.

Do dvoch rokov by mal summon fungovať na akékoľvek vzdialenosti spojené súšou a nerozdelené hranicami, napríklad vy ste v L.A. a auto je v New Yorku,“ napísal o plánoch Tesly Elon Musk na svoj Twitter.

Na autonómnu jazdu však Tesla bude potrebovať aj nové senzory, kamery, radary, viac redundancie, a hlavne úpravu legislatívy.

Tesla Model S 2016
ZDROJ | Tesla Motors

15.

narodeniny oslávila Wikipedia. Online encyklopédiu, ktorú možno slobodne editovať a používať, spustili 15. januára 2001 Jimmy Wales a Larry Sanger ako doplnok k ich o rok staršiemu encyklopedickému projektu Nupedia.

Už po dvoch rokoch dosiahla anglická verzia Wikipedie hranicu 100-tisíc publikovaných článkov a v roku 2007 sa dostala medzi top 10 svetových webov ako jediný nekomerčný projekt. V deň svojich 15. narodenín obsahovala anglická Wikipedia presne 5 053 647 článkov, ktoré boli editované celkom 808 187 367-krát.

Najčastejšie, až 45 862-krát, bol editovaný článok o Georgovi W. Bushovi a hneď po ňom text venovaný wrestlingu. Ak by ste chceli prečítať celú anglickú Wikipediu, museli by ste čítať bez prestávky 16 rokov. Zdroj: Wikipedia :-)

Print_Wikipedia_by_Michael_Mandiberg,_NYC_June_18,_2015-19
ZDROJ | Wikipedia

1 miliarda

dolárov je suma, ktorú zaplatil v roku 2014 Google Applu za to, že Tim Cook a jeho staff ponechali v iPhonoch a iPadoch Google ako defaultný vyhľadávací nástroj.

Táto informácia prenikla na verejnosť počas súdneho sporu, v ktorom spoločnosť Oracle žaluje Google za to, že v operačnom systéme Android neoprávnene využíva Javu.

Podľa jedného zo svedkov v tomto súdnom spore, dohodnutý podiel príjmov z vyhľadávania prostredníctvom mobilných zariadení s iOS predstavoval 34%. Bohužiaľ z prepisu pojednávania nie je jasné, či tých 34% zostávalo Googlu, alebo bola táto časť vyplácaná Applu.

99,8

percentnú úspešnosť dosiahol inteligentný počítačový systém v hre Go a okrem víťazstva nad inými softvérmi sa mu podarilo šokujúco poraziť aj človeka, a to nie hocijakého, ale rovno európskeho šampióna Fana Huia.

Aby nevznikli nijaké pochybnosti, tak softvér nevšednej schopnosti učiť sa a zlepšovať s názvom AlphaGo to naložil Fanovi hneď päťkrát po sebe. Staročínska dosková hra Go umožňuje usporiadať hracie kamene do väčšieho množstva kombinácií, ako je počet atómov vo vesmíre.

Priemerná hra sa skladá zo 150 ťahov a aj tí najväčší Go šampióni sa podľa svojich slov spoliehajú viac na intuíciu, než na analytiku. Práve pre komplikovanosť hry sa očakávalo, že počítač v nej porazí človeka najskôr o 10 rokov.

AlphaGo-vs-Lee_Sedol
ZDROJ | Engadget

1,43 miliardy

smartfónov bolo podľa spoločnosti IDC v roku 2015 vyexpedovaných od výrobcov k predajcom, čo predstavuje medziročný nárast o 10,1%. Svetovým lídrom zostáva tak ako v predchádzajúcom roku Samsung s 324,8 miliónmi dodaných smartfónov, na druhom mieste je Apple s 231,5 miliónmi iPhonov.

Borci z Cupertina však v minulom roku zaznamenali rekordný kvartál, keď v posledných troch mesiacoch roka poslali do predaja 74,8 milióna nových strojov, čo sa im nepodarilo ešte nikdy predtým.

Najzaujímavejším je však brutálny 44,3%-ný medziročný nárast značky Huawei. Číňania so svojimi 106,6 miliónmi kusov tak boli v roku 2015 tretím najväčším producentom smartfónov na svete s trhovým podielom 7,4%.

 

Komentáre k článku