Čínsky robotický pes Go1 vám popri behu ponesie kľúče, peňaženku alebo vodu

ZDROJ | Unitree Robotics

Čínsa spoločnosť Unitree Robotics predstavila robotického psa Unitree Go1, ktorý sa dizajnom a fungovaním podobá na dnes už ikonického robota Spot od spoločnosti Boston Dynamics. Stojí však menej ako desatinu jeho ceny.

Synonymom pre štvornohého robota sa za posledné roky stal spomínaný Spot, šikovný, veľký, ale aj poriadne drahý výtvor od spoločnosti Boston Dynamics. Kvôli cene začínajúcej až na 74 500 dolároch sa Spot zatiaľ udomácnil iba v silových zložkách alebo väčších spoločnostiach. Unitree Go1 bude v tomto iný.

Najnovší výtvor nápadne pripomínajúci robota Spot od čínskej spoločnosti Unitree Robotics vstupuje na trh v základnej verzii Go1 Air s cenou začínajúcou už na 2 700 dolároch. Vyššie verzie Go1 a Go1 Edu budú stáť 3 500, resp. 8 500 dolárov, líšia sa ale iba počtom senzorov a výpočtovým výkonom. Spoločnosť chce, aby bol jeho robot rovnako cenovo dostupný, ako sú dnes bežné smartfóny alebo drony.

Pozrite siHlboko do vrecka? 6 robotických vysávačov od 245 do 459 €

Všetky tri verzie vážia iba 12 kilogramov, pričom verzie Go1 a Go1 Edu dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť až do 17 km/h. Verzia Go1 Edu, ktorá je už podľa názvu zameraná najmä na univerzity, v sebe zahŕňa aj LiDAR senzor a poplatok za vývojárske prostredie pre tvorbu vlastného riadiaceho softvéru.

ZDROJ | Unitree Robotics

Vyššie verzie Go1 a Go1 Edu dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť 17 km/h a v spojení so sledovacím softvérom dokážu bez problémov sprevádzať človeka aj pri behu. Unitree Go1 tak dokáže plniť úlohu sluhu a človeku tak niesť pri športovaní kľúče, peňaženku, alebo aj fľašu s vodou.

ZDROJ | Unitree Robotics

Pod „kapotou“ má Unitree Go1 bližšie nešpecifikovaný 16-jadrový procesor a grafický čip s celkovým výkonom 1,5 TFLOPS. Otázna zostáva už iba výdrž robota na jedno nabitie. Konkurenčný a výrazne väčší Spot vydrží na jedno nabitie zhruba 90 minút, Go1 je však na druhej strane výrazne ľahší. Celodenná výdrž sľubovaná výrobcom je ale v každom prípade bez pochyby nereálna.

ZdrojUnitree Robotics,The Verge

Komentáre k článku