Čínsky EHang má riešenie na požiare vysokých poschodí, špeciálny dron

ZDROJ | EHang

Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko a nemusí sa jednať ani o požiare v mrakodrapoch. Stačí spomenúť tragický požiar po výbuchu plynu v 12-poschodovej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove z vlaňajšieho decembra.

S rozširujúcou sa výstavbou výškových budov rastie aj potreba efektívnych riešení na rýchlu likvidáciu požiarov vysoko nad zemou. So zaujímavým príspevkom teraz prichádza čínsky výrobca dronov a aerotaxíkov EHang. Je ním autonómny požiarny dron EHang 216F, čo je hasičská verzia dronu EHang 216 AAV.

Pozrite siDubaj možno už onedlho zamoria jednomiestne drony EHang 184

EHang 216F je špeciálne navrhnutý na hasenie požiarov vo výškach. Vďaka státisícom výškových budov v Číne sa výrobca domnieva, že nový dron sa môže stať súčasťou základnej výbavy tisícov hasičských jednotiek po celej Číne, aj vo svete.

ZDROJ | EHang

Pri maximálnej letovej výške 600 metrov dokáže dron uniesť až 150 litrov hasiacej peny a 6 hasiacich bômb súčasne. EHang 216F používa zoomovaciu kameru pre oblasť viditeľného svetla na rýchlu identifikáciu miesta požiaru.

Po jeho zameraní sa vznáša na mieste a pomocou laserového zameriavača postupne vystrelí projektil na rozbitie okien, hasiace „bomby“ a potom nasadí rozprašovač hasiacej peny. Na rýchle uhasenie požiaru je možné použiť viacero dronov 216F súčasne.

Pôvodná verzia dronu slúži k preprave ľudí a v požiarnej verzii funguje v autonómnom režime. Očakáva sa, že drony EHang 216F budú nasadené v mestských hasičských staniciach na pomoc pri hasení požiaru v okruhu 5 km.

Technológia autopilota a centralizovaného riadenia umožňujú diaľkovú expedíciu flotily strojov EHang 216F na prvú reakciu ešte pred príchodom hasičov. Výrazne sa tým skracuje čas odozvy a môže to znížiť počet obetí požiarov.

EHang 216F v požiarne stanici v čínskom YunfuZDROJ | EHang

Zrýchľovanie urbanizácie a hustoty výstavby budov zvyšuje nebezpečenstvo požiarov a spôsobuje čoraz väčšie ťažkosti pri ich likvidácii. Podľa prieskumu China Fire Magazine bolo v roku 2019 nahlásených v Číne na celoštátnej úrovni 233 000 požiarov, z toho 6 974 prípadov sa vyskytlo práve vo výškových budovách. Predstavuje to medziročný nárast o 10,6%.

Pozrite siIzrael bude mať na boj v mestách ozbrojené drony TIKAD

Požiare výškových budov sú čoraz väčším problémom na celom svete. Výška hasičských rebríkov a dosah požiarnych trysiek obvykle nepresahuje 50 metrov a ich prevádzka je často obmedzená na jednu stranu budovy.

Keďže výškové budovy sa väčšinou nachádzajú v mestských centrách, doprava k nim a lokalizácia prostriedkov hasenia na tej správnej strane môže byť značne problematická a často oneskorená.

Autonómne protipožiarne drony, aké predstavil EHang poskytujú v takýchto situáciách efektívnu alternatívu, schopnú ušetriť cenné minúty pri hasení. Pre mnohých ľudí v zasiahnutých budovách môžu takéto zásahy znamenať záchranu života, alebo zdravia.

ZdrojEHang

Komentáre k článku