Čínska digitálna mena je na spadnutie

ZDROJ | Bitcoinist

Čínska centrálna banka plánuje vydať vlastnú štátnu digitálnu menu. Pôjde tak o ďalší projekt štátnej kryptomeny, ktorú plánujú viaceré krajiny.

So správou o čínskej digitálnej mene prišla agentúra Reuters. Centrálna banka Číny je vraj takmer pripravená na spustenie digitálnej meny. Zástupca riaditeľa banky, Mu Changchun, o digitálnej mene rozprával počas ekonomického fóra v čínskej provincii Heilongjiang.

ZDROJ | Caixin Global

Pozrite siČína inštaluje turistom do ich smartfónov sledovacie aplikácie

Čína na digitálnej mene pracuje už od roku 2014. Mena by mohla pomôcť znížiť náklady, ktoré sú potrebné na obeh bežných papierových peňazí. Digitálna mena by tiež mohla byť ľahšie ovládaná a kontrolovaná.

Prekvapivé je, že potenciálna digitálna mena by nemala fungovať iba na blockchain technológii, na ktorej fungujú všetky kryptomeny.

V Číne sú kryptomeny ilegálne. Akékoľvek nakupovanie či predávanie Bitcoinu a iných kryptomien firmami je v Číne zakázané. Samotné finančné inštitúcie ako banky majú tiež zakázané spracovávať kryptomenové transakcie. Samotné kryptomenové burzy sú taktiež zablokované. V minulom roku sa tiež začalo s rušením ťažiarní kryptomien a k zákazu samotného ťaženia.

ZDROJ | Hacker Noon

Pozrite siČína plánuje zakázať ťaženie kryptomien

Bližšie detaily o plánovanej čínskej kryptomene nemáme, no už teraz sme na ňu zvedaví. Viacero krajín koketuje s vytvorením štátnej kryptomeny. Samotnej Venezuele sa to podarilo, no hovoriť o štátnej kryptomene Petro, ktorá mala zachrániť venezuelskú ekonomiku, ako o úspechu určite nemôžeme.

Je možné, že Čína sa k štátnej kryptomene postaví podobne ako k internetu. Väčšina internetových stránok a sociálnych sietí je v Číne cenzurovaná alebo zakázaná, keďže krajina má vlastný firewall, ktorý je prísne regulovaný. Je teda možné, že kryptomena bude rovnako prísne regulovaná a pôjde tak o jedinú povolenú digitálnu menu v Číne, s ktorou bude legálne obchodovať či ju nakupovať.

ZdrojReuters

Komentáre k článku