Číňania údajne hackli Teslu Model S

Je určite komfortné mať prehľad o aktuálnej situácii na cestách našej aktuálnej trasy. Aby sme však dostali informácie o dopravných zápchach, nehodách a kalamitách v našom okolí, systém musí dostávať informácie o našej polohe. A tie sa dajú aj zneužiť. To však nie je jediná podoba odvrátenej strany on-line automobilov.

Tesla logo

Bezpečnosť komunikácie je zvlášť dôležitá v súvislosti s postupným zavádzaním poloatomatických a automatických systémov riadenia. V prípade zneužitia dát hrozí riziko zneužitia, dopravnej nehody a teoreticky aj únos robotického auta na diaľku.

Bezpečnostní experti firmy Tesla Motors údajne vyhlásili súťaž o 10 000 USD za úspešné nabúranie sa do softvéru ich vozidiel. V rovnaký deň, ako bola súťaž vyhlásená sa prihlásila podľa portálu auto.cz čínska spoločnosť Quiho 360 Technology Co, ktorá tvrdí, že to dokázala. Údajne sa jej podarilo hacknúť elektromobil Tesla Model S a diaľkovo, dokonca za jazdy, ovládnuť niektoré jeho systémy – dverné zámky, svetlomety, strešné okno a klaksón. (Portál Geeky Gadgets v tejto súvislosti uvádza tím z čínskej Zhejiang University.)

tesla-model-s

Tak, či onak, Tesla samotná tvrdí, že s vyhlásením súťaže SyScan360 na sympóziu o bezpečnosti Asia Network nemá nič spoločného, ale odhalenia bezpečnostného rizika berie na vedomie. Ak sa potvrdí, že sa naozaj podarilo prelomiť zabezpečenie vozidla, Tesla zapracuje na rýchlom odstránení nedostatkov.

Pozrite si: Najhľadanejšou značkou auta v roku 2013 v USA bola Tesla Motors

Dodajme, že je dobré podobné otázky nastoľovať, aby si experti včas uvedomili potenciálne riziká. Nie je to hra o fazuľky, s nárastom zložitosti sofistikovaných riadiacich a komunikačno-navigačných systémov, rastie aj potreba ich zabezpečenia.

Komentáre k článku