Číňania skopírovali Teslu Model S

Keď Tesla Motors pred rokom, v júni 2014, uvoľnila svoje patenty s prísľubom, že „nebude žalovať nikoho, kto ich využije v dobrej viere“, určite nemala na mysli to, čo urobila čínska firma Youxia. Tá vyrobila takmer dokonalý klon, presnejšie povedané plagiát elektromobilu Tesla Model S, informoval portál Green Car Reports.

youxia2

Okopírovaná je nielen väčšina vonkajšieho dizajnu, ale aj interiér vozidla so 17-palcovým riadiacim displejom a prakticky aj logo Tesly na volante. Auto s výkonom 348 koní má mať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy a Youxia plánuje v roku 2016-2017 vyrábať tri verzie vozidla Youxia X – so 40kWh, 60kWh a 86kWh batériou za ceny od 32 000 USD až 48 000 USD.

youxia3

Najvýkonnejšia batéria by mala poskytnúť rovnaký dojazd ako Tesla Model S, teda 460 km. Poznamenajme však, že Model S P85D s doplnkovou výbavou a prídavnou batériou má dojazd až 482 km a akceleráciu „rakety zem-zem“, keď z 0 na 100 km vystrelí za 2,9 sekundy.

youxia4

POZRITE SI: Tesla chce zničiť klasické automobily patentmi svojich elektromobilov

Nerobme si však ilúzie, aj sofistikované technológie sa dajú skopírovať, prípadne ukradnúť. Diskutabilná je otázka kvality, keď pri elektromobiloch sú (aj z hľadiska bezpečnosti) kľúčovým prvkom batérie. Tie Tesla nakupuje od Panasonicu a Panasonic sa bude podieľať aj na výrobe batérií v Tesla Gigafactory.

youxia1

Youxia X. Foto: Youxia

POZRITE SI: Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Youxia X sa okrem Tesly „inšpirovala“ aj v Hollywoode, keď prevzala nápad zo slávneho hovoriaceho auta KITT Pontiacu Firebird zo seriálu Knight Rider. Prednú masku tvorí displej, ktorý môže zobrazovať rôzne imidžové obrázky a podobné huncútstva. Reakcia Tesly zatiaľ nie je známa, ale predpokladáme, že sa bude s čínskym výrobcom „trochu súdiť“. Pre propagáciu elektromobility to však nie je zlý krok.

Zdroj: Green Car Reports, Foto: Youxia

 

 

 

 

Komentáre k článku