Čína zavádza drakonické pravidlá, neplnoletým obmedzí hry na 3 hodiny týždenne

ZDROJ | Luis Villasmil

Čínska vláda opäť sprísňuje pravidlá týkajúce sa množstva času, ktorý môžu neplnoletí stráviť hraním videohier. Údajne v záujme ochrany fyzického a mentálneho zdravia detí obmedzí voľný čas na videohry na 3 hodiny týždenne.

Hráči v Číne mladší ako 18 rokov môžu od pondelka stráviť pri svojej obľúbenej voľnočasovej aktivite maximálne hodinu denne a to iba v piatky, soboty a nedele. K trom hodinám týždenne získajú jednu navyše, pokiaľ je štátny sviatok.

Nové pravidlá miestnej národnej agentúry pre reguláciu tlače (NPPA) nadväzujú na dlhodobú agendu vlády a cielené sú na hráčov, ale aj herné spoločnosti. Miestna vláda chce aj týmto krokom spomaliť „divoký rast“ niektorých technologických spoločností, ktorých hodnota sa na akciových trhoch pohybuje v miliardách dolárov.

ZDROJ | SCREEN POST

Štátne médiá označujú hry za „duchovné ópium“, vláda sa má okrem rapídneho rastu technologických spoločností aj nárastu závislosti detí na hrách.

Tínedžeri sú budúcnosťou našej vlasti. Ochrana fyzického a duševného zdravia mladistvých súvisí so životnými záujmami ľudí a kultiváciou mladšej generácie v ére národného omladzovania“, uviedol pre agentúru Xinhua hovorca NPPA.

Pre neplnoletých hráčov nové pravidlá nie sú úplnou novinkou. Už od roku 2019 krajina obmedzuje prístup detí a tínedžerov k hrám na 1,5 hodiny denne a 3 hodiny denne počas sviatkov. Nové limity však mnohí považujú za prehnané.

Pozrite siProti Lukašenkovmu režimu bojujú už aj kybernetickí partizáni, úspešne

Herné spoločnosti majú zabezpečiť, že neplnoletí nebudú mať mimo povolených časov žiaden prístup k ich službám. Po technickej stránke musia zabezpečiť, aby hráči museli do systému vložiť svoje celé meno a rok narodenia. Spoločnosť Tencent na tieto účely už dnes využíva sken tváre.

Štát a herné spoločnosti majú reálnu moc nad dodržiavaním nových pravidiel len z časti. Veľkú rolu v ich uplatňovaní (s výnimkou hier od spoločnosti Tencent) budú mať rodičia a učitelia. Mladistvým totiž okrem skenu tváre nič nebráni v tom, aby sa do herných systémov neprihlásili s účtami svojich rodičov.

ZdrojReuters

Komentáre k článku