Čína inštaluje turistom do ich smartfónov sledovacie aplikácie

ZDROJ | typographyimages/Pixabay

Čínska pohraničná stráž podľa viacerých správ inštaluje do smartfónov turistov aplikácie, ktoré odosielajú ich súkromné dáta na vzdialené sledovacie servery.

Turisti prechádzajúci cez vybrané hraničné prechody v čínskom regióne Xinjiang museli odovzdať svoje smartfóny aj s prístupovými kódmi kontrole, ktorá ich mala lustrovať pomocou špeciálnych aplikácií BXAQ a Fēng cǎi.

Tieto aplikácie pre operačný systém Android odosielajú kontakty, správy, históriu hovorov, kalendáre, aplikácie a používateľské mená na servery, kde sú tieto dáta porovnané s databázou podozrivých alebo nebezpečných súborov alebo mien. Zariadenia s operačným systémom iOS (iPhone, iPad) mali byť skenované bez aplikácie prostým zapojením zariadenia do počítača.

Pozrite siBerlínsky IoT Hackathon nám ukázal, čo všetko sa dá stihnúť za 30 hodín

Spyware má primárne rozpoznávať zhruba 73-tisíc rizikových súborov, medzi ktoré údajne patria propagandistické materiály ISIS, výňatky z Koránu alebo aj hudba od istej japonskej metalovej skupiny. Aplikácie podľa všetkého nesledovali polohu používateľov, no na základe získaných dát by bolo možné zostaviť lokalizačnú históriu spred príchodu do Číny.

Aplikácie mali byť zo smartfónov odstránené po kontrole, no v istých prípadoch na to zrejme stráž zabudla. Jeden z turistov pre The Guardian povedal, že pri prechode hranicou museli všetci turisti strážnikom odovzdať svoje smartfóny aj s PIN kódmi a späť ich dostali až po hodine. Následne si vo svojom smartfóne našiel aplikáciu 蜂采, ktorú možno voľne preložiť ako “zber medu”.

ZDROJ | The Guardian

Keďže aplikácie neboli v niektorých prípadoch zo smartfónov odinštalované, po návrate turistov do domovských krajín ich mohli preštudovať bezpečnostní experti. Čínska vláda samozrejme situáciu nekomentuje. Nie je to však po prvý krát, kedy sa v tejto oblasti objavili extrémne metódy sledovania obyvateľov a turistov.

ZdrojThe Guardian,The Verge

Komentáre k článku