Chýbajú vám titulky na Netflixe? Táto petícia to možno zmení

Netflix patrí medzi najpopulárnejšiu streamovaciu službu súčasnosti. Problémom ale je, že napriek dostupnosti na Slovensku je podpora pre titulky veľmi chabá. To chce zmeniť táto petícia, ktorá sa dočkala aj medzinárodného ohlasu.

Napriek tomu, že väčšina mladých ľudí dnes ovláda minimálne jeden svetový jazyk a nemá problém pozerať obsah s anglickými titulkami, netreba zabúdať na zvyšnú časť populácie, ktorá by tiež uvítala slovenskú alebo českú lokalizáciu na Netflixe. Nie každý, kto sa narodil pred rokom 1989 ovláda angličtinu a otrepaný argument „nech sa naučia“ tu neplatí.

Po oznámení Netflixu na Slovensku pred pár rokmi sa všetci potešili a dokonca sa v prvých mesiacoch objavili aj prvé filmy a seriály so slovenskými titulkami. Okrem prvej série Stranger Things pribudli slovenské titulky aj do prvej série úspešného seriálu House of Cards či do oceňovaného filmu Beasts of No Nation. Postupne však podpora pre slovenské titulky začala upadať až sa pred viac ako rokom zastavila úplne.

https://www.youtube.com/watch?v=XWxyRG_tckY&t=42s

Pozrite siBandersnatch – Netflix uverejnil film, v ktorom o deji rozhodujete vy!

Paradoxom je, že na slovenskej verzii Netflixu nájdete titulkovú podporu pre okolité krajiny – maďarčina, nemčina, poľština či dokonca ukrajinčina, no jazyk, ktorý by sa nám najviac hodil, chýba. Podpora pre české titulky jednoducho na slovenskom Netflixe nie je. Českí susedia sa navyše môžu tešiť z neustále rastúcej ponuky titulov s českými titulkami.

Keďže česká lokalizácia je nášmu jazyku najbližšia a slovenské titulky sú na Netflixe ignorované, rozhodli sa Ľubomír Tuchscher a Tomáš Vyskočil spustiť petíciu na sprístupnenie českých titulkov na Slovensku. Autor blogu VelkyObsah.info a prevádzkovateľ webu Filmtoro cez petíciu nazbierali viac ako 4 000 podpisov na stránke change.org.

ZDROJ | Change

Pozrite siNové nariadenie EÚ zakazuje geoblokáciu. Budeme mať Netflix s úplnou ponukou?

Petícia za niekoľko dní získala množstvo podpisov a dokonca sa o nej píše aj v zahraničných médiách, takže je šanca, že Netflix si situáciu všimne a bude ju riešiť. Problémom je, že zatiaľ samotný Netflix na výzvy neodpovedá alebo posiela vágne odpovede, ktoré nič nesľubujú. Pokiaľ sa chcete do petície zapojiť, môžete tak urobiť na tejto stránke. 

ZdrojChange

Komentáre k článku