Chromebooky budú čoskoro schopné spustiť Windows 10

Zdá sa, že majitelia zariadení Chromebook už čoskoro nebudú viazaní iba na Chrome OS. Google pracuje na projekte Campfire, ktorý umožní na týchto zariadeniach spustenie systému Windows 10.

Portál XDA-Developers už dlhšiu dobu sleduje zdrojový kód platformy Chromium, od ktorej sa odvíja aj Chrome OS. Už začiatkom roka sa v kóde objavila nová vetva s názvom Campfire, v ktorom boli zmienky o režime alternatívneho operačného systému. Dnes už vieme, že tým Google odkazuje na Windows 10.

Campfire sa bude podobať na Bootcamp, ktorý slúži na spúšťanie systému Windows 10 na počítačoch s operačným systémom macOS. Pôvodne sa predpokladalo, že túto možnosť bude ponúkať iba Google Pixelbook. V kóde sa však objavujú náznaky, že by Campfire mali podporovať aj iné zariadenia. Či pôjde o nové Chromebooky, ktoré Google ešte len predstaví, alebo tam budú zaradené aj Chromebooky od iných výrobcov, zatiaľ nie je jasné.

Pozrite siSamsung Chromebook Plus V2 – vylepšený procesor i kamera

Jasné je však to, že alternatívny operačný systém budú môcť spustiť všetci používatelia a nie len vývojári. Google chce zrejme touto cestou vyhovieť všetkým ľuďom, ktorí na Chrome OS nechcú presedlať z dôvodu nekompatibility programov a aplikácií z operačného systému Windows.

ZDROJ | Lenovo

Campfire zatiaľ nemá používateľské rozhranie, no po technickej stránke je takmer hotový a podľa XDA-Developers ide jeho vývoj veľmi rýchlo dopredu. Google sa pravdepodobne snaží stihnuť Campfire dokončiť pred jesennou konferenciou, na ktorej by okrem nových smartfónov Pixel 3 mohli byť predstavené aj nové Chromebooky.

Ak predsa len Google sprístupní Campfire aj na iných Chromebookoch, stále tu budú minimálne požiadavky pre Windows 10. Kód naznačuje, že pre inštaláciu dvoch operačných systémov bude potrebných aspoň 40 GB  voľného priestoru na úložisku, 10  GB pre Chrome OS a 30 GB pre Windows 10. Okrem toho budú pravdepodobne vyžadované aspoň 4 GB pamäte RAM.

ZdrojXDA-Developers

Komentáre k článku