Chrome ponúkne DuckDuckGo ako predvolený vyhľadávač

ZDROJ | DuckDuckGo

Google vydal novú aktualizáciu pre jadro prehliadača Chrome, ktorá okrem iného pridáva do ponuky predvolených prehliadačov nezávislý vyhľadávač DuckDuckGo v 60 krajinách sveta.

Google samozrejme chce, aby ste čo v najväčšej miere využívali jeho služby, najmä jeho vyhľadávač. Zároveň však musí dávať pozor, aby propagácia jeho vyhľadávača neskĺzla do monopolného správania. Vo svojom prehliadači Chrome tak v ponuke predvolených vyhľadávačov ponúka okrem vlastného vyhľadávača Google aj konkurenčný Bing alebo Yahoo.

V najnovšom jadre Chromium 73 do ponuky vyhľadávačov pribudol DuckDuckGo, ktorý sa od väčšiny vyhľadávačov odlišuje najmä v ochrane súkromia. DuckDuckGo pribudol do ponuky v 60 krajinách sveta, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Vo Francúzsku do ponuky namiesto DuckDuckGo pribudol miestny vyhľadávač Qwant.

DuckDuckGo, rovnako ako ktorýkoľvek iný vyhľadávač, bolo možné pridať do Chrome a Chromium aj predtým. Jeho priamym ponúknutím v zozname sa však zvyšuje možnosť, že ho začnú používať aj ľudia, ktorí ho predtým nepoznali, alebo ho do prehliadača nevedeli pridať manuálne.

Táto novinka platí iba pre najnovší Chromium 73 a do bežného prehliadača Chrome sa zrejme pretaví až v neskorších verziách. Za pozornosť však stojí aj najnovšia verzia Chrome 73, ktorá poteší najmä používateľov operačného systému macOS.

Pozrite siNa čo je dobrý Finder v macOS?

Apple ešte minulý rok vydal nový macOS Mojave, ktorý pridal najmä celosystémový tmavý režim. Aktiváciou tohto režimu sa síce celý systém prepol do tmavých farieb, no jednotlivé aplikácie tretích strán si pre podporu tmavého režimu vyžadovali aktualizáciu.

ZDROJ | Apple

Chrome sa tejto aktualizácie konečne dočkal a tak sa po aktivácii tmavého režimu automaticky do tmavých farieb prepne aj Chrome. Aktualizácia okrem toho prináša vylepšené zoskupovanie tabov, podporu pre multimediálne klávesy a automatické zapnutie režimu „obraz v obraze“, keď používateľ odíde od prehrávaného videa.

Chrome na macOS okrem toho začal podporovať takzvané Progressive Web Apps. Ide o webové aplikácie, ktoré sa po uložení do počítača správajú ako natívne aplikácie a fungujú aj bez pripojenia k internetu. Windows, Linux a Chrome OS podporujú tieto aplikácie už niekoľko rokov.

ZdrojTechChrunch,Google

Komentáre k článku