Chrome OS sa stáva použiteľnejším, nový Chromebook a Chromebox na scéne

Operačný systém Chrome OS zatiaľ netrhá žiadne rekordy v predajnosti, no Google na ňom neprestáva pracovať a zlepšovať ho. Pravdupovediac s každou novou verziou vyzerá sympatickejšie aj pre mňa. Okrem novej, už v poradí devätnástej, verzie Chrome OS prišli na svet aj dva Chromebooky, teda presnejšie jeden Chromebook a jeden nový Chromebox. Prvý menovaný z nich je prenosný notebook a druhý malý desktop a oboje nesú značku Samsung.

Chrome OS

Konečne použiteľná plocha a práca s oknami

Google odštartoval vývoj svojho operačného systému, ktorý pracuje výhradne v cloude už v roku 2009. Do komerčného predaja sa dostal približne pred rokom. V súčasnej verzii to už našťastie nie je len jedno otvorené okno prehliadača ako na začiatku. Podoba s bežnými OS síce narástla, ale svoju podstatu Chrome OS neopustil. K dispozícií už nájdete pracovnú plochu, spodnú lištu s odkazmi podobnú tej vo Windows 7 a možnosť ovládať viacero okien. Tie môžete minimalizovať, maximalizovať alebo presunutím na okraj zobraziť na polovicu plochy. Zobrazenie všetkých nainštalovaných aplikácií v mriežke, tzv. app launcher pravdepodobne nabral inšpiráciu v Mac OS X.

Chrome OS

Pracovať dokáže aj off-line

Závislosť na internete sa znížila. Aj keď sa s Chromebookom nedostanete k internetovému pripojeniu máte k dispozícií Off-line Gmail, Off-line Google Docs a niektoré doinštalované hry a aplikácie. S prvým pripojeným sa celý systém znova zosynchronizuje. Plné integrovanie Google Drive bude až v budúcej verzii. Či dostanú používatelia Chromebookov zdarma viac priestoru nie je známe, ale minimálne by to bolo pekné gesto.

Počíta sa s funkciou, kde napríklad budete môcť jednoducho zaznačiť, ktoré súbory chcete mať z cloudu dostupné aj Off-line. Nová verzia má vylepšenú editáciu obrázkov a videí, poradí si s viacerými typmi súborov alebo podporuje vzdialené ovládanie počítača s Windows či Mac OS. Pre používateľov z USA sú výhody vďaka Google Music, Netflixu alebo Google Play Books ešte väčšie. Chrome OS už vie ponúknuť oveľa viac možností než v začiatkoch a stáva sa atraktívnejším pre mnohých používateľov. Na čom ale bude možné po novom Chrome OS používať?

Chrome OS

Dvojica nových Chromebookov

Spolu s novou verziou operačného systému prišli od Samsungu dva nové počítače, ktoré si s Chrome OS rozumejú. Prvým je klasický Chromebook s označením Series 5 550. Vychádza z piatej série notebookov od Samsungu. V prepočte za 480 € získate 12,1″ obrazovku s rozlíšením 1 280 x 800 bodov a vynikajúcim jasom 300 nit. Vo vnútri čaká 3G pripojenie, dvojjadrový procesor Intel Sandy Bridge, 4GB RAM a 16 GB úložného priestoru na SSD. Nevystrašte sa malým priestorom pre súbory na disku. Pri OS Chrome sa pracuje najmä s cloudom. Výdrž batérie je približne len 6 hodín.

Chromebook Series 5 550

Druhým počítačom je tzv. Chromebox Series 3. Je to malá desktopová stanica podobná napríklad Mac mini. Cena je ešte nižšia a v prepočte dosahuje 380 €. Hardvérová výbava je ale slabšia. Použitý procesor, dvojjadrový Intel Celeron s taktom 1,9 GHz, no stále stačí na plynulé prehrávanie Full HD videí. Pamäť RAM zostala na 4 GB a 16 GB SSD disk tiež. Malý Chromebox obsahuje 6 USB portov, Ethernet, DVI, Wi-Fi, či 3,5 mm audio konektor.. Slúžiť by mal najmä pre firmy, ktoré používajú cloudové riešenia od spoločnosti Google.

Chromebook Series 3

Foto: Google

Komentáre k článku