Chodí vám po rozume neznáma pieseň? „Zahmkajte“ ju Googlu

ZDROJ | Google

Aj keď základná funkcionalita vyhľadávača Google zostáva zdanlivo nezmenená, Google v skutočnosti svoje vyhľadávacie algoritmy neustále vylepšuje a najnovšie do takmer každého vyhľadávania zapája už aj umelú inteligenciu a jazykový systém BERT, ktorý porozumie aj vašim preklepom.

Nielen Apple, ale aj Google mal tento týždeň svoju onlinovú konferenciu, ktorá nám priniesla viaceré zaujímavé novinky. Ako už napovedá aj jej názov, tlačová konferencia Search On 2020 sa však nezamerala na hardvér, ale na ten najdôležitejší produkt spoločnosti Google, vyhľadávač.

Google v prvom rade oznámil, že dnes už do takmer každého vyhľadávania v anglickom jazyku zapája aj jazykový systém BERT. Jeho úlohou je porozumieť jazyku, každému slovu, fráze a vete, ktorú do vyhľadávača zadáte a ktorá sa napokon objaví vo výsledkoch vyhľadávania.

Vďaka umelej inteligencii tak dokáže Google lepšie rozpoznávať, čo presne ste mali na mysli, aj keď ste v kľúčových slovách zadaných do vyhľadávača urobili preklepy. Jeden z desiatich vyhľadávaní podľa Google obsahuje nejaký preklep, ktorý je Google najnovšie schopný rozpoznať a opraviť v priebehu 3 milisekúnd.

ZDROJ | Google

Najnovšie sa taktiež Google vďaka umelej inteligencii naučil hodnotiť a na základe toho preferovať nielen iné stránky pred inými, al aj na jednotlivé odstavce a pasáže na stránkach. Vo výsledkoch vyhľadávania tak uvidíte konkrétny odstavec, ktorý môže ponúkať odpoveď na vašu otázku, ktorú tak už nemusíte hľadať na stránke. Táto novinka je už dostupná aj v slovenčine.

ZDROJ | Google

Relevantnejšie výsledky vyhľadávania bude môcť Google od konca roka ponúknuť aj vďaka chápaniu podtém. Do výsledkov vyhľadávania budú zahrnuté aj ďalšie podtémy súvisiace so zadanými kľúčovými slovami, ktoré by sa inak len na základe zhody slov vo výsledkoch nezobrazili.

Pozrite siApple iPhone SE 2020 vs iPhone 12 mini. Ktorý je lepší a oplatí sa viac?

Z hľadiska každodennej praktickosti je však zrejme najzaujímavejšou novinkou z konferencie Search On vyhľadávanie piesní na základe pískania, „hmkania“ či spevu. Pre vyhľadávanie piesne si stačí otvoriť najnovšiu verziu aplikácie Google alebo widgetu Google Search, klepnúť na ikonu mikrofónu, vysloviť frázu „What’s this song?“ a začať spievať zapamätanú melódiu piesne.

Google aj v tomto prípade využíva strojové učenie, ktoré by vám malo s vysokou presnosťou ponúknuť aspoň niekoľko relevantných piesní aj napriek tomu, že melódiu netrafíte úplne presne. Z výsledkov vyhľadávania sa už môžete ľahko prepnúť k textu piesne, do aplikácie YouTube ktorejkoľvek preferovanej hudobnej streamovacej služby.

ZDROJ | Google

Nová funkcia vyhľadávania piesní je v tejto chvíli dostupná len v angličtine na platforme iOS a 20 jazykoch na platforme Android. Google plánuje novinku postupne rozširovať aj do ďalších jazykov.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku