Reklama

Checkbot dokáže odhaľovať blbosti a dezinformácie na slovenskom internete

Zdroj | Checkbot
Števo Porubský
Zdroj | Checkbot
Zdroj | Checkbot

Na Slovensku vznikol unikátny chatbot Checkbot pre Facebook Messenger, ktorý dokáže celkom kvalitne odhaľovať blbosti na internete. Nejde o smiešne meme a iné obrázky, ale o dezinformácie, ktoré sa šíria rýchlosťou svetla a zasahujú aj celkom normálnych ľudí. Tí ale nemusia mať taký prehľad a dezinformácii podľahnú.

Pozrite si

Facebook Messenger ovládnu roboti a on ovládne svet

 

Verili by ste, že 20% ľudí si ani len neotvorí článok predtým, ako ho zdieľa na svojej sociálnej sieti? 20%! To je jedna pätina. Z vyše 2 miliónov používateľov Facebooku na Slovensku je to vyše 400 000! Takýmto ľudom stačí clickbaitový názov, ideálne nejaký, ktorý sa zhoduje s ich predstavou a už sa šíri ďalej!

Zdroj | Checkbot

Na druhej strane sú zas ľudia, ktorí ho nazdieľajú s dobrým úmyslom (články typu ako vyliečiť rakovinu apod.), no po obsahovej stránke nemá článok vôbec čo povedať, naopak, šíri hlúposti o save a iných chuťovkách. Absolútne nelogické správanie ľudí využívajú dezinformačné médiá, ktoré z toho žijú. Žijú a veľmi dobre. Zisky z reklamy vďaka návštevnosti, ktorú produkujú zdieľači a klikači sú určite nie malé.

Zdroj | Checkbot
Zdroj | Checkbot

Aj preto vznikol nový Checkbot, ktorému stačí cez Messenger od Facebooku napísať, poslať link a on vyhodnotí, či článok môže obsahovať zavádzajúce informácie, alebo nie. Vyskúšali sme si to s jedným článkom zo známeho dezinformačného webu. Výsledok? Bez prekvapenia.

Checkbot sa po prvej odpovedi ale nevzdá, pretože ak sa stotožňujete s nadpisom či obsahom článku, možno si iba poviete, že Checkbot je hlúposť. Preto vám ponúkne aj niekoľko veľmi jednoduchých otázok, na ktoré keď zodpoviete pravdivo, dostanete ešte dodatočné informácie.

Keďže aj z propagačného videa vieme, že Checkbot sa v článkoch zameriava na konkrétne slová, weby apod., vyskúšali sme mu zadať na preskúmanie článok z nášho partnerského Denníka N, ktorý obsahuje niekoľko slov, ktoré radi používajú dezinformačné médiá. Tu je výsledok.

Za chatbotom Checkbot stoja ľudia (vraj reptiliáni) ako Peter Jančárik z agentúry Seesame, Filip Struhárik z Denníka N, Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti, Katarína Klingová z GLOBSEC Policy Institute a Juraj Smatana, učiteľ a aktivista.

Zdroj | Checkbot

Ak náhodou nemáte chuť vykecávať s umelým chatbotom, môžete si overiť web aj na stránke Konšpirátori.sk, ktorý je pravidelne dopĺňaný a aktualizovaný. Stojí za ním silná komisia, ktorá dokáže zhodnotiť, či ide o dezinformačný web, alebo nie. Komisia je tvorená odborníkmi z najrôznejších oblastí a spoločností.

Zdroj | Konspiratori.sk
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.