Chcete si vytvoriť správy v staroegyptských emodži? Fabricius od Google pomôže

ZDROJ | Google

Fabricius dokáže vďaka strojovému učeniu dekódovať hieroglyfy. Nebol by to Google, keby tomuto vcelku nudnému nástroju nepridal zábavný prvok umožňujúci zapájať do umenia a poznávania histórie aj bežných používateľov.

Webový nástroj s umelou inteligenciou umožňuje interakciu so staroegyptskými hieroglyfmi. Okrem toho však seriózne pomáha výskumníkom s dekódovaním symbolov pomocou strojového učenia. Podľa Google je Fabricius pomenovaný po otcovi epigrafie (štúdium starých nápisov).

ZDROJ | Google

Nástroj ponúka tri spôsoby využitia – na výučbu, zábavu alebo na prácu. V prvej časti prejdete rýchlym šesťstupňovým kurzom, ktorý vás zoznámi s históriou a štúdiom hieroglyfov. Nájdete tu aktivity, ktoré zahŕňajú sledovanie a nakreslenie symbolu, pričom strojové učenie analyzuje vaše kresby a vyhodnotí, akí presní ste boli.

Pozrite siInterland je zaujímavá výchovná hra od Google

Sekcia zábavy je pre väčšinu z zrejme najzaujímavejšia. Môžete sa hrať posielaním kódovaných správ pomocou hieroglyfov. Ide o najefektívnejší spôsob, ako pochopiť hieroglyfy, s istou dávkou fantázie totiž predstavujú starodávne emodži, ktoré naši predkovia používali.

Počas písania Fabricius navrhuje slová a frázy, ktoré sa nachádzajú v jeho slovníku. Google priamo nabáda používateľov, aby boli kreatívni, využívali alternatívne slová a urobili tak svoje správy zaujímavými.

Po dokončení môžete svoju správu zdieľať na sociálnych sieťach či cez e-mail.ZDROJ | Google

Spolupracovali sme s akademikmi z celého sveta na vývoji sady nástrojov využívajúcich technológiu strojového učenia od Google na jej využitie pri prekladoch staroegyptských hieroglyfov.

ZDROJ | Google

Bádatelia môžu vyskúšať pracovnú časť, kde nájdu sadu nástrojov pomáhajúcich s prekladom hieroglyfov. Fabricus je prvý digitálny nástroj (aspoň podľa Google), ktorý pomocou strojového učenia dekóduje egyptské hieroglyfy. Predtým to bolo možné len manuálne – štúdiom, prekladom a doslova dešifrovaním starodávneho jazyka. Táto časť Fabricusa je ďalším krokom v rámci Hieroglyfickej iniciatívy, výskumného projektu z roku 2017.

Pozrite siHĺbkové učenie naráža na hranice výpočtového limitu

Fabricius je otvorený zdroj na serveri Github, aj toto je príspevok od Google na podporu výskumu v štúdiu starovekých jazykov.

ZDROJ | Google

Nič vám teda nebráni vyskúšať Fabricius a poslať vašim známym správy, ktoré preloží do elegantných hieroglyfov. Google pripomína, že stále pokračuje vo vývoji nových nástrojov a egyptské hieroglyfy sú len prvou fázou Fabriciusa. Google je presvedčený, že rovnaký prístup dokáže uplatniť aj na iné starodávne jazyky.

ZdrojFabricius

Komentáre k článku