Chcete si kúpiť Volvo? Pripravte sa na maximálku 180 km/hod.

ZDROJ | Volvo

Volvo začne obmedzovať od roku 2020 maximálnu rýchlosť každého nového automobilu na 180 km za hodinu. Je to súčasť cieľa, ktorým chce dosiahnúť úplné odstránenie všetkých úmrtí vo svojich vozidlách.

Prekročená maximálna povolená rýchlosť je jednou z najčastejších príčin ťažkých dopravných nehôd. Volvo, automobilka, ktorá si zakladá na tom, že vyrába jedny z najbezpečnejších vozidiel na svete, chce zabrániť smrteľným úrazom.

Je to súčasť plánu spoločnosti, ktorého cieľom je odstránenie všetkých úmrtí vo svojich automobiloch do uvedeného roku. Tento ušľachtilý cieľ chce dosiahnuť ďalšími opatreniami, napríklad automatickými obmedzeniami rýchlosti v školských zónach.

ZDROJ | Volvo

Program nulovej fatality predstavil koncern v roku 2014 ako Vision 2020. Volvo však obmedzuje rýchlosť aj teraz. Modely XC90 a S90 majú obmedzenie na 230, resp. 250 km/hod., čo určite nie je až taký strašný rýchlostný limit.

Pozrite siVolvo S90 Ambience – auto zamerané na maximálny relax

Volvo pritom nie je jediný výrobca, ktorý obmedzuje maximálnu rýchlosť na svojich automobiloch a priznajme si, ani 180 km/hod. nie je až také veľké rýchlostné obmedzenie. Okrem nemeckých diaľnic je všade maximálna povolená rýchlosť hlboko pod týmto limitom.

Koncern tvrdí, že takéto reštrikcie pomôžu vyriešiť jeden z troch hlavných prvkov vo zvýšení bezpečnosti. Ďalšie rizikové faktory sú neslávne známa jazda pod vplyvom alkoholu (či iných návykových látok) a nepozornosť pri šoférovaní. Aj k týmto témam má Volvo predstaviť v priebehu marca niekoľko nápadov, ktoré by mohli fungovať v reálnom živote.

Pozrite siVolvo 360c – koncept auta, ktoré mení pojem presúvania sa z miesta na miesto

Automobilka vysvetľuje, prečo je taký veľký problém s prekročenou rýchlosťou aj pri dnešných moderných vozidlách a vyspelých technológiách. Nad istou rýchlosťou už jednoducho ani tieto bezpečnostné prvky nestačia, aby zabránili ťažkým zraneniam a úmrtiam. Údaje z Národnej správy o diaľnic a bezpečnosti premávky hovoria, že až 25 % všetkých dopravných nehôd v USA bolo v roku 2017 spôsobených prekročeným rýchlosti.

Volvo uvažuje o inteligentnej regulácií rýchlosti a „geofencovania“, ktoré prinúti spomaliť vozidlá v školských zónach, detských ihrísk či v blízkosti nemocníc.

ZdrojVolvo

Komentáre k článku