Chcete sa vyhnúť preplneným obchodom? Pomôže appka Crowdless

Od dnešného dňa sa začali uvoľňovať prísne opatrenia zavedené v súvislosti s novým koronavírusom. Jedným z nich je aj otváranie obchodov do 300 . Aplikácia Crowdless vám môže pomôcť s informáciami o približnom počte ľudí v obchodoch. Funguje to však aj u nás?

Bezplatnú aplikáciu navrhla firma Lanterne. Ide o startup z Veľkej Británie, ktorý podporuje samotná Európska vesmírna agentúra (ESA). Na prvý pohľad sa môže zdať čudné, že ich podporuje vesmírna agentúra, ale ak si uvedomíme, že spoločnosť používa satelitné údaje a technológie AI na identifikáciu miest, kde sa ľudia zhromažďujú, zrazu to dáva zmysel.

Appka ďalej využíva anonymné dáta z Mapy Google a Miesto Google, ktoré zaznamenávajú pohyby mobilných zariadení. K týmto informáciám Crowdless pridáva údaje, ktoré získava od používateľov. Aplikácia vďaka tomu vie pomerne presne odpovedať na otázku, ako rušno je v tom ktorom priestore.

Crowdless85%

Veľkosť:
26,7 MB
Platforma:
Android 4.1 alebo novší, iOS 9.0 alebo novší
Cena:
0,00

Aplikácia poskytuje živé informácie o preplnenosti supermarketov. Jej používatelia si tak môžu vybrať ideálny čas na nákupy.

Aké sú moje skúsenosti s aplikáciou? Najprv som si ju stiahol do iPadu, avšak pootvorení appky sa nedialo nič. Nasledovala inštalácia do iPhonu, opäť s rovnakým výsledkom. Vyskúšal som teda prvý Android, čo som našiel a ono to fungovalo.

Tak som sa opäť pozrel do svojich iOS zariadení a v nastaveniach som povolil aplikácii prístup k polohe počas používania. Nájdete to v Nastavenia > Crowdless.

Zaujímavé je, že aplikácia potom v pohode fungovala, aj keď som GPS vypol. Potom už stačí nájsť polohu kde sa nachádzate. Slúži na to tlačidlo v hornej časti Search this area.

V aplikácii sa orientuje ľahko a nemalo by to robiť problém ani tým, ktorí nevedia po anglicky. Zelený štvorec ukazuje priestory, kde sa nachádza málo ľudí, žltou sa označuje ich vyššia koncentrácia a ružovou obchody, kde radšej ani nevchádzajte.

Sivý kruh s otáznikom znamená, že systém zatiaľ nemá o danej prevádzke dostatok údajov. Hlásenie počtu zákazníkov v prevádzkach je možné len vtedy, ak ste v ich blízkosti.

Musím skonštatovať, že ma aplikácia príjemne prekvapila. Spočiatku som k nej pristupoval skepticky a začiatočné neúspešné spojazdnenie ma v tom len utvrdilo.

Pozrite siAko sa pohybujeme počas koronavírusu? Google sprístupnil prehľad o mobilite

Aplikáciu navrhli Lanterne Alex Barnes, Yohan Iddawela a Sebastian Mueller len za tri dni, za ďalšie štyri týždne pripravili šesť verzií. Má slúžiť ako bezpečná navigácia pre ľudí v rizikových zónach.

„Dúfame, že Crowdless môže pomôcť ľuďom efektívnejšie sledovať sociálne dištancovanie, ostať v bezpečí a zohrá úlohu pri spomaľovaní infekcie COVID-19. Zaviazali sme sa tiež zabezpečiť, aby to pre všetkých bolo 100 % zadarmo,“ povedal Yohan Iddawela.

Samozrejme, žiaden nástroj nie je dokonalý a aj v čase pandémie by sme mali v prvom rade používať zdravý rozum. Crowdless funguje aj v našich reáliách, čo je určite vítané. Možno inšpiruje slovenských vývojárov, alebo sa niečo podobné implementuje do appky Zostaň zdravý.

ZdrojESA

Komentáre k článku