ChargePoint chce mať do roku 2025 až 2,5 milióna nabíjačiek pre elektromobily

Americká spoločnosť ChargePoint, za ktorou stoja nemecké automobilky BMW a Daimler a ďalší nemecký gigant Siemens, vyhlásila, že do roku 2025 chce mať sieť až 2,5 milióna nabíjačiek pre elektromobily. Momentálne má v sieti ale len takmer 55 000 nabíjačiek.

ZDROJ | ChargePoint

ChargePoint si stanovil obrovský cieľ – vybudovať najväčšiu sieť nabíjacích staníc na svete. Niežeby už teraz nebol najväčší, väčšinu nabíjačiek má v USA, no narásť 50-násobne v priebehu 7 rokov je obrovský cieľ.

ZDROJ | ChargePoint

ChargePoint funguje ako Airbnb. Zákazníkom ponúka prehľadnú službu pre zistenie najbližšej voľnej nabíjacej stanice podľa jeho preferencií. Za sprostredkovanie nabíjania následne inkasuje malú províziu od majiteľa stanice. Vďaka tomuto riešeniu je podstatne jednoduchšie pre majiteľov elektromobilov nabíjať svoje vozidlá.

https://www.youtube.com/watch?v=85fv_SANIFo

Appka v smartfóne funguje zároveň aj na platbu za nabíjanie, vďaka čomu je tzv. roaming podstatne jednoduchší. Sieť totiž nevlastní ani jedinú nabíjačku, všetky vlastnia súkromné, alebo právnické osoby. ChargePoint im vie poskytnúť potrebné zázemie od nabíjacích stojanov až po softvérové riešenia. Aj to je riešenie ako chce ChargePoint dosiahnuť 50x zvýšenie počtu nabíjacích staníc.

https://www.youtube.com/watch?v=IsG9hF5BeJk

Otázne je, či ChargePoint do množstva staníc počíta aj nabíjačky určené pre domácnosti. Tie sú zatiaľ dostupné len v USA a  Kanade. Podľa agentúry Reuters sieť získala 125 miliónov dolárov na rozšírenie siete hlavne v Európe, kde má najviac nabíjačiek v UK. Ostatné krajiny celkom absentujú.

https://www.youtube.com/watch?v=MA8geBeTuHo

Ako to už býva aj u nás, ChargePoint dostupný pre slovenských zákazníkov zatiaľ nie je. Na mape ChargePointu ale figuruje aj Slovensko s niekoľkými desiatkami nabíjačiek. Všetky patria ZSE. Kedy budeme môcť aj my využívať sieť ChargePoint nie je zatiaľ známe.

ZDROJ | ChargePoint
ZDROJ | ChargePoint

ZdrojChargePoint

Komentáre k článku