Changhong H2 je prvý smartfón na svete vybavený IR spektroskopiou

ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Čínsky gigant u nás známy skôr vďaka televízorom na výstave CES 2017 predstavil unikátny smartfón. Changhong H2 je prvý smartfón na svete so zabudovanou IR spektroskopiou. Vie rozpoznávať molekulárnu štruktúru predmetov a vie snímať aj hladinu tuku v tele.

changhong-h2-5
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Changhong H2 je unikát. Dokázal totiž do pomerne malého tela zmestiť IR snímač, ktorý je schopný spektroskopie. Ide o snímač SCiO, ktorý sme mohli prvýkrát vidieť pred 3 rokmi na Kickstarteri. Odvtedy spoločnosť Consumer Physics snímač prepracovala a pustila na trh SCiO – prvý molekulárny vreckový snímač.

Pozrite siRevolúcia? SCiO pridá smartfónom šiesty zmysel

https://www.youtube.com/watch?v=YKv9ESLMOEE

Z videa môžete vedieť, čo všetko dokáže SCiO snímač detegovať a na čo všetko ho je možné použiť. Hoci by nám to možno nikdy nenapadlo, SCiO snímač vie overiť, či je zelenina dozretá, alebo nie a dokonca i to, akú hladinu tuku máme v tele.

Zároveň vie SCiO rozpoznávať predmety. Nám dospelým sa to možno zíde raz za čas, no deti sa s ním môžu vyhrať do zbláznenia, pričom sa zároveň učia spoznávať svet okolo seba. najväčší prínos ale vidím u zrakovo hendikepovaných, ktorí vďaka molekulárnej spektrometrii zistia, aký predmet majú v rukách.

changhong-h2-3
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics
changhong-h2-17
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Čerešničkou snímača je schopnosť rozpoznávať lieky, čo sa hodí pre starších ľudí. V tomto prípade mám však obavu, či seniori budú schopní pracovať so snímačom a smartfónom. Predsa len ide o dotykový telefón, ktorý mnohým starším robí ešte viac vrások na čele.

changhong-h2-6
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Všetky údaje síce nemusia byť 100%-né (90% by mali ale určite dosahovať), no na zistenie základných údajov postačujú. SCiO je zároveň učiaci sa systém. Všetky dáta sú ukladané do cloudu výrobcu, ktorý ich vyhodnocuje a ukladá do databázy pre ďalšie použitie.

https://www.youtube.com/watch?v=CPPfatkXx74

Funguje tu tak rovnica – čím viac meraní od ľudí = tým presnejšie výsledky.

changhong-h2-2
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Samotný smartfón je tiež zaujímavý. Má 6″ Full HD displej, 8-jadrový procesor s taktom 2 GHz či 4 GB RAM. O chod sa stará 3 000 mAh batéria, pričom výrobca udáva, že smartfón je o 20% úspornejší, ako konkurencia. Akú má na mysli, keď je jediný svojho druhu na svete je ale otázne.

changhong-h2-1
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

Zaujímavé je tlačidlo na bočnej strane, ktoré má zrýchľovať telefón. Jeho stlačením sa vraj vypnú všetky aplikácie pre šetrenie energie. Samozrejmosťou je plná dátová podpora, slot pre dve SIM karty či snímač odtlačku prsta.

Changhong H2 je dostupný len na domácom čínskom trhu. Žiaľ, výrobca neuviedol, či sa s novinkou chystá aj do iných oblastí sveta. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo 470 €.

changhong-h2-11
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics
changhong-h2-10
ZDROJ | Changhong/Consumer Physics

ZdrojPR Newswire

Komentáre k článku