Cestovanie v čase realitou? Fyzici majú kondenzátor, čo preruší symetriu času

Je budúcnosť naozaj za dverami a vieme ňou cestovať? Ťažko tomu veriť, ale vedci zase dokázali niečo, čo sa len prednedávnom javilo ako holá nemožnosť. Dokáže sa to ale uplatniť a naozaj využiť v skutočnom živote?

Skupina fyzikov zo Švajčiarska a Austrálie navrhla zariadenie, ktoré na základe tunelovania magnetického toku okolo kondenzátora dokáže prerušiť reverzáciu času. Sú vám tieto slová povedomé? Nie ste sami. Sám profesor Jared Cole povedal: „Navrhujeme dva rôzne obvody, z ktorých sa jeden podobá ikonickému kapacitnému kondenzátoru známeho z kinematografie“.

https://youtu.be/R2Q9wWf8h2w

Výskum, ktorý bol publikovaný tento týždeň vo Physical Review Letters, navrhuje novú generáciu elektronických obehových čerpadiel, ktoré riadia smer pohybu mikrovlnných signálov. Výskum prebiehal v spolupráci medzi Australian Research Council Centres of Excellence: the Centre for Engineered Quantum Systems (EQUS) a Centre for Future Low-Energy Electronics Technologies (FLEET).

Navrhované zariadenie je postavené zo supravodiča, v ktorom dokáže prúdiť elektrika bez odporu. Kombinácia magnetických polí a elektrických nábojov spôsobí jav, ktorí vedci volajú zlomená symetria reverzácie času.

Znamená to teda, že sa vedcom podaril prelomový objav? Musíme vás sklamať, ale nie. „Bohužiaľ, tento efekt nám neumožňuje skutočne cestovať späť v čase,“ povedal profesor Tom Stace z University of Queensland. V zariadení obiehajú signály okolo obvodu len jedným smerom, podobne ako autá na kruhovom objazde.

ZDROJ | FLEET

Prístroj sa môže použiť napríklad na izoláciu častí experimentálneho zariadenia od seba navzájom, čo je dôležité, keď sú jednotlivé časti extrémne citlivé kvantové systémy. Preložené do ľudskej reči – tento výskum je dôležitý k rozšíreniu technológie, ktorá sa v budúcnosti využije napríklad v kvantových počítačoch. Ešte skôr sa výsledky výskumu uplatnia v mobiloch, Wi-Fi anténach alebo v radaroch.

Nám teda neostáva nič iné, ako dúfať, že Robert Zemeckis nakrúti ešte štvrtý diel Naspäť do budúcnosti, kde bude podrobnejšie popísaná táto technológia. Nech sa ňou vedci môžu inšpirovať.

ZdrojFLEET

Komentáre k článku