CES 2015 | Tegra X1 má 8+256 jadier, chystá sa do áut budúcnosti

Rast výkonu smartfónov je fascinujúci – v poslednom čase najmä toho grafického. Najviac sa v tejto oblasti činí Nvidia. Veď aj dve generácie stará Tegra 4 ešte stále patrí ku špičke. Po relatívne málo dostupnej Tegre K1 príde ešte brutálnejšia Tegra X1, konečne na novom výrobnom procese.

Nvidia Tegra X1

Na vyriešenie problémov s dostupnosťou to zatiaľ veľmi nevyzerá – práve naopak, výrobca prioritne komunikuje čip ako mozog pre inteligentné autá budúcnosti. Veríme však, že neskôr sa dostane aspoň do tabletov, ak už by bola spotreba Tegry pre smartfóny neúnosná. V každom prípade, špecifikácie sú ohromujúce. Nvidia prešla na koncepciu big.LITTLE, novinka má preto až 8 jadier, navyše 64-bitových – štyri výkonné Cortex-A57-čky a rovnako štyri úspornejšie A53-ky. Na frekvencie si ešte počkáme. Grafika opäť narástla o ďalšiu tretinu, už má šialených 256 jadier, navyše modernej architektúry Maxwell, ktorú nájdete aj v aktuálnych počítačoch. Táto beštia už zvládne jednoducho všetko, v aute napríklad obraz z 12 nezávislých HD kamier. A to nielen zaznamenávať, ale aj analyzovať a rozpoznávať v ňom objekty!

Nvidia Tegra X1

Takýto brutálny čip mohol byť postavený iba na vylepšenom výrobnom procese, konkrétne 20 nm. Ten sme doteraz veľmi často v mobilnom svete nevideli, už budúci rok by však mohli prísť 16 nm a 14 nm čipy (u Intelu dokonca ešte tento rok), takže sa je na čo tešiť. Výkon 1 teraflop pritom ešte v roku 2000 mal iba jediný najvýkonnejší superpočítač na svete. Tegru X1 by sme mali v prvých zariadeniach vidieť v polovici tohto roka. Otázne však je, koľko ich bude. Z automobilového priemyslu to zatiaľ vyzerá na podporu u výrobcov Audi a Tesla.

Nvidia Tegra X1

Zdroj a foto: Engadget, Gizmodo, Mashable, Nvidia

Komentáre k článku