CES 2015 | SmartThings pod Samsungom predstavuje nový Hub a služby

Aj Samsung svoju prezentáciu počas výstavy CES 2015 zameral na prepojené smart vecičky z domácností, ktoré sa skrývajú pod novodobým názvom IoT (Internet of Things – internet vecí), preto nie je prekvapením, že svoje miesto dostala aj spoločnosť SmartThings, ktorú iba nedávno juhokórejský gigant odkúpil. Práve táto spoločnosť, ktorá je známa svojimi riešeniami pre pripojenie domácností, už pod taktovkou Samsungu predstavila novú verziu svojho riešenia, ktoré nesie označenie SmartThings Hub.

SmartThings

SmartThings

SmartThings Hub novej generácie poskytuje niekoľko noviniek, ako je napríklad záložné napájanie, rýchlejší procesor, alebo lokálna mapa pripojených vecí. Takže bude celý systém fungovať aj v prípade, že dôjde k výpadku prúdu, alebo výpadku pripojenia k internetu. Používatelia nového systému tak získajú podstatne viac kontroly nad pripojenými zariadeniami. Okrem podpory väčšieho množstva protokolov a nových možností pripojenia ponúkne spoločnosť aj novú, menšiu verziu svojich senzorov, ktoré využijete pre zariadenia, ktoré ešte nedisponujú možnosťou pripojenia k internetu.

Nový systém bude samozrejme pracovať so všetkými Smart spotrebičmi Samsungu, žiarovkami Philips Hue, zámkami August a množstvom iných zariadení. Používatelia budú môcť navyše systém ovládať aj pomocou samostatnej aplikácie pre hodinky Samsung Gear Stelevízory Samsung. Súčasne Samsung plánuje uvedenie prémiovej platenej služby, ktorá by za poplatok mala používateľom ponúknuť väčšie možnosti monitoringu a kontroly. Pri využití platenej služby by napríklad mohli zariadenia odoslať SMS na predvolené čísla v prípade, ak by detekovali akýkoľvek problém.

SmartThings

Je však otázne, či je v tejto rannej fáze pripojených vecí dobrý krok spoplatniť niektoré služby. Do toľko spomínanej oblasti IoT sa totiž hrnie aj silná konkurencia v podobe Apple a Google. Vyzerá to teda tak, že nás skutočne čaká rok stále viac pripojených vecí.

Foto: Samsung, SmartThings

Komentáre k článku