CES 2015 | HP má profesionálny 5K monitor, ak by vám 4K nestačilo

Rok 2015 bude zrejme rokom, kedy sa Ultra HD/4K rozlíšenie stane bežnejšou záležitosťou. K ľudovej dostupnosti ešte pravdepodobne nedôjde, ale aspoň horná stredná vrstva obyvateľstva už bude môcť nakupovať, pokiaľ ju jemné monitory a televízory oslovujú. Nuž a pre výrobcov to okrem iného znamená, že je čas začas sa obzerať po vyšších métach – niektorí reálne dosiahli 5K a iní už koketujú s 8K.

HP Z27q

HP nasleduje Apple so svojím prvým 5K monitorom, ktorému dalo názov Z27q. Základné parametre hovoria o uhlopriečke 27 palcov, technológii IPS a rozlíšeniu 5K, konkrétne 5 120 x 2 800 pixlov. To znamená jemnosť 218 PPI, čo je za hranicou využiteľnosti pri bežnej sledovacej vzdialenosti. Cieľová skupina, totiž profesionáli v oblasti úpravy fotografií, videa či náročného multitaskingu, však zvykne sledovať detaily aj zbližšia, takže pre nich takýto monitor zmysel má.

HP Z27q

Odozva na úrovni 8 ms dosvedčuje, že na hry tento monitor ideálny nebude. Práve pracanti ocenia väčší stupeň prispôsobenia vrátane otočenia o 180°, plné pozorovacie uhly či jas 300 nitov. Typickú spotrebu 80 W už na účte za elektrinu mierne pocítite, holt top-end nie je zadarmo. A ani postup z 4K na 5K nebude, HP si počíta oproti podobnému 4K monitoru prémiu 550 dolárov, takže za model Z27q zaplatíte v konečnom dôsledku 1 299 dolárov. Za veľkou mlákou predaj odštartuje ešte tento mesiac, u nás si zrejme počkáme dlhšie.

HP Z27q

Zdroj a foto: Engadget, HP (PDF)

Komentáre k článku