CES 2015 | Gogoro nie je len skúter, ale celý systém výmeny batérií

Pohyb vo veľkomestách sa pomaly ale isto stáva zložitým a preto sa stále väčšej obľube tešia skútre, ktoré umožňujú jednoduchý a rýchly pohyb aj v meste. Aj Gogoro, ktorý sa objavil na CES 2015 je skúter, nie však hocijaký. Podľa tvorcov, ktorý mimochodom pôvodne patrili do tímu HTC je práve ich skúter jediným inteligentným skútrom. Prečo si to myslia?

Gogoro SmartScooter

Gogoro SmartScooter

POZRITE SI
Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka
BMW vyrieši nabíjanie elektromobilov v mestách
BMW C Evolution – skúter, ktorý „natankujete“ zo zásuvky
Scrooser – Harley Davidson s elektromotorom pre chodníky

Možno sa vám bude zdať, že Gogoro SmartScooter je úplne obyčajný elektrický skúter, akých nájdete v súčasnosti minimálne niekoľko desiatok. Čo ho však robí okrem iného zaujímavým je systém nabíjania, alebo skôr sieť batérií. Bývalý šéf HTC pre inovácie Horace Luke, ktorý za týmto projektom stojí totiž okrem skútra pripravuje spolu so svojim tímom aj celú sieť staníc Gogoro Energy Network kde budete môcť v priebehu sekundy vymeniť svoju vybitú batériu za plne nabitú. Luke chce svojim plánom presvedčiť veľké mestá, ktorým by podobné riešenie mohlo pomôcť.

Gogoro SmartScooter

Gogoro SmartScooter

Gogoro SmartScooter

Pre vás ako vodiča inteligentného skútra je však celé toto pozadie zbytočné. Vy totiž budete používať iba skúter a ten je tiež veľmi vydarený a aj pomerne výkonný. O jeho pohon sa stará elektromotor, ktorý mu umožní zrýchliť na 50 km/h za 4,20 sekundy a maximálne si to môžete uháňať rýchlosťou 95 km/h. Dojazd na jednu plne nabitú batériu sa pritom pohybuje na úrovni 96 kilometrov ak budete jazdiť rýchlosťou 40 km/h. Nabitie batérie z bežnej siete trvá približne 60 až 90 minút.

Gogoro SmartScooter

Gogoro SmartScooter

Oveľa jednoduchšie je však batériu vymeniť pomocou siete staníc, ktoré Gogoro plánuje uviesť. Jednoducho prídete za niekoľko sekúnd si vymeníte batériu a pokračujete v jazde. Niečo podobné, ako plánuje Tesla vo svojich autách, lenže rýchlejšie, vzhľadom na to, že batérie skútra sú podstatne menšie a ľahšie vymeniteľné.

Gogoro SmartScooter

Gogoro SmartScooter

Samozrejme aký by to bol inteligentný skúter, ak by nemal vlastnú aplikáciu. Pomocou nej môžete priamo vo svojom smartfóne sledovať aká je úroveň nabitia batérií, aký dojazd vám ostáva, alebo rôzne štatistiky informujúce o vašej jazde. Aplikácia zobrazuje aj čerpacie stanice, na ktorých môžete svoj skúter dobiť, alebo vymeniť batérie a pamätá si aj to kde ste svojho elektrického drobca zaparkovali. Zatiaľ však nie je známa ani cena skútra samotného, ale ako bude spoplatnená výmena batérií. Všetko sa dozvieme v priebehu tohto roku, kedy sa Gogoro dostane do sveta.

Foto: Gogoro

Komentáre k článku